“O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishning istiqbolli ekanini ko‘rmoqdamiz" – Uilyam Tompson
Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkilotining (IHTT) Yevroosiyo bo‘limi rahbari Uilyam Tompson hozirgi davrda O‘zbekiston iqtisodiyotining rivojlanishi va mamlakatda biznes yuritish uchun yaratilgan qulay shart-sharoitlar haqida munosabat bildirdi.
– O‘zbekiston bilan o‘n yildan ortiq vaqt davomida hamkorlik qilib kelmoqdamiz. 2016 yildan buyon sherikligimiz jadal, o‘zaro ishonch va faol rivojlanmoqda. Ilk faoliyatimiz 2017 yilda O‘zbekistonda kichik va o‘rta korxonalar eksportini rivojlantirish to‘g‘risidagi hisobоtni ishlab chiqish bilan boshlandi. E’tiborga molik jihati, aynan shu davrda O‘zbekistonda keng ko‘lamli iqtisodiy islohotlar boshlandi.
Hozirgi kunda biz Yevropa Ittifoqi bilan yangi dastur doirasida biznes yuritish uchun huquqiy sharoitlarni yaxshilash, O‘zbekistonda huquqiy me’yor va qonunlarni takomillashtirish bo‘yicha ishlamoqdamiz. Shuningdek, IHTT iqtisodiyotni rivojlantirishda juda muhim rol o‘ynaydigan xususiy tadbirkorlik sohasida ham O‘zbekiston bilan hamkorlik qilmoqda.
Raqobatbardoshlik haqida gapirganda, O‘zbekiston mintaqaning boshqa mamlakatlari bilan taqqoslaganda kuchli tomonlarga ega ekanini ta’kidlamoqchiman. Ishlab chiqarish va eksport tarkibi, shuningdek, eksport bozorlari yetarlicha diversifikatsiya qilingan, shuning uchun iqtisodiy nuqtai nazardan mamlakat faqat bitta mahsulotga yoki bitta import qiluvchi mamlakatga bog‘liq emas. Shuningdek, chet el ishbilarmon doiralari e’tiborini jalb qilishga yordam beradigan yuqori sifatli inson kapitali va yetarlicha rivojlangan infratuzilma mavjudligini ta’kidlash lozim.
Jahon bankining “«Doing Business»” reytingida O‘zbekiston mavqei yildan-yilga o‘sib bormoqda va mamlakat eng faol islohotchilar qatoriga kiritilgan. Soliq sohasida olib borilayotgan islohotlar, Soliq kodeksining qabul qilingani quvonarli hol – bu O‘zbekiston mazkur yo‘nalishda katta yutuqlarga erishganini anglatadi.
Respublikadagi iqtisodiy o‘zgarishlarning yangi sur’ati 2016 yilgacha cheklangan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun kuchli turtki bo‘ldi. Shu munosabat bilan yirik xorijiy sarmoyadorlar tomonidan kuzatilayotgan qiziqish ortganini ta’kidlash lozim.
Shu bilan birga, shuni ta’kidlash kerak, IHTTning prognozlariga ko‘ra, joriy yilning birinchi choragida koronavirusning tarqalishi tufayli boshlangan chuqur inqiroz tufayli dunyoda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimi 25-30 foizga kamayadi. Shu bois biz mamlakat jozibadorligi oshirish va chet ellik sarmoyadorlar uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yaxshilash uchun yanada ko‘proq ish olib borishimiz kerak. Shu nuqtai nazardan, men O‘zbekistonga huquqiy bashorat qilishni ta’minlashga alohida e’tibor berishni tavsiya qilaman, shu jumladan ayrim sohalardagi huquqiy to‘siqlarni kamaytirish zarur, degan fikrdaman.
Biznesni raqamlashtirish va elektron davlat xizmatlaridan foydalanishni kengaytirish mamlakat iqtisodiy integratsiyasiga va biznesni soddalashtirishga yordam beradi. Shunga asoslanib, ushbu sohaga katta sarmoyalar yo‘naltirishni tavsiya qilaman.
Shuningdek, koronavirus keltirib chiqargan inqiroz davrida O‘zbekistonda iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida o‘z fikrlarimni bildirmoqchiman.
Birinchidan, biz inqirozga qarshi izchil choralar ko‘rilayotganiga guvoh bo‘lmoqdamiz. Shu yilning fevral oyida O‘zbekistonda bo‘lganimda hukumat COVID-19 tarqalishining oldini olish uchun muayyan choralar boshlaganiga guvoh bo‘lgandik. Bugungi kunda ushbu chora-tadbirlar o‘z samarasini ko‘rsatmoqda.
Inqirozga qarshi jamg‘armaning tashkil etilishi, sog‘liqni saqlash inqirozining iqtisodiyotga ta’sirini yumshatish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar, kichik va o‘rta biznes uchun zarur sharoit yaratish bo‘yicha intilishlar – bularning bari murakkab davrda davlatning har tomonlama, tizimli va izchil faoliyat ko‘rsatayotganidan dalolat beradi. O‘zbekiston ma’lum afzalliklarga ega. Chunki O‘zbekiston ko‘plab mamlakatlardan farqli o‘laroq inqirozga dosh berish uchun yetarli darajadagi davlat moliyaviy resurslariga ega.
Ikkinchidan, O‘zbekiston milliy iqtisodiyotining tarmoqlari diversifikatsiyalangan. Bu yaqin kelajakda iqtisodiy o‘sishni va investitsiyalarning ko‘payishini optimistik taxmin qilish imkonini beradi. Amaldagi inqirozga qarshi hukumat tomonidan ko‘rilayotgan choralarning samaradorligi ularni qo‘shni Markaziy Osiyoda ham qo‘llash imkonini beradi.
So‘zimning yakunida shuni ta’kidlashni istardimki, biz yaqin yillar ichida ham O‘zbekiston bilan hamkorlikning istiqbolli ekanini ko‘rib turibmiz. Raqobatbardoshlik va biznes uchun huquqiy muhitni yaxshilash bo‘yicha ishlarni davom ettiramiz. Investitsiya siyosatini takomillashtirish ishlari bizda katta qiziqish uyg‘otmoqda. IHTTning "Investitsiya siyosati sharhi" dasturi ushbu tashkilotning O‘zbekiston uchun "eshiklarini ochishini" ta’minlaydi. Tashkilotimiz O‘zbekistonda turli yo‘nalishlarda, ayniqsa, hududlarni rivojlantirish masalalarida yanada faolroq ishtirok etishdan manfaatdormiz.

«Мы видим перспективные направления сотрудничества с Узбекистаном на ближайшие годы» - представитель ОЭСР
Развитие экономики Узбекистана на современном этапе и созданные в стране благоприятные условия для ведения бизнеса комментирует руководитель Отдела Евразии Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Уильям Томпсон. Об этом сообщает ИА "Дунё".
- Мы сотрудничаем с Узбекистаном больше десяти лет. Начиная с 2016 года, наше партнерство развивается в интенсивном, тесном и активном плане. Работа началась с разработки доклада по развитию экспорта малого и среднего предпринимательства из Узбекистана в 2017 году. Примечательным является то, что именно в этот период в Узбекистане были начаты широкомасштабные экономические реформы.
В настоящее время совместно с ЕС мы работаем в рамках Новой программы по улучшению правовых условий для ведения бизнеса и совершенствованию юридических норм и законов в Узбекистане. ОЭСР также сотрудничает с республикой в сфере частного предпринимательства, которая играет очень важную роль в развитии экономики страны.
Говоря о конкурентоспособности, хотел бы особо подчеркнуть, что у Узбекистана имеются сильные стороны по сравнению с другими странами региона. Достаточно диверсифицированы структура производства и экспорта, а также экспортные рынки, тем самым, в экономическом плане республика не зависит только от одного товара и одной импортирующей страны. Следует также отметить наличие качественного человеческого капитала и достаточно развитой инфраструктуры, которые способствуют привлечению внимания зарубежных бизнес-сообществ.
В рейтинге Всемирного банка «Doing Business» позиция Узбекистана растет из года в год, и страна классифицируется как одна из самых активных реформаторов. Отрадно отметить проведение реформы в налоговой сфере и принятие налогового кодекса, что означает достижение Узбекистаном большого прогресса в этом направлении.
Новый темп экономических преобразований в республике дал мощный импульс привлечению прямых иностранных инвестиций (ПИИ), объемы которых были ограничены до 2016 года. В этом отношении необходимо отметить наблюдаемый рост интереса со стороны крупных зарубежных инвесторов.
Вместе с тем необходимо отметить, что по прогнозам ОЭСР, потоки ПИИ на мировом уровне сократятся на 25-30% в текущем году ввиду наступившего начиная с конца первого квартала глубокого кризиса, связанного с распространением коронавируса. На фоне этого нам представляется необходимым работать еще больше над улучшением привлекательности страны и условий для иностранных инвесторов. В этом контексте я бы рекомендовал Узбекистану обратить особое внимание на обеспечение правовой предсказуемости, в том числе снижение правовых барьеров в некоторых секторах.
По моему мнению, наращивание цифровизации бизнеса и наличие электронных государственных услуг в вашей стране также способствуют экономической интеграции республики и упрощению ведения бизнеса. Исходя из этого, я бы настоятельно рекомендовал направление значительных вложений в данную сферу.
Также хотел выразить свое мнение о принимаемых в Узбекистане мерах по поддержке экономики в период кризиса, вызванного коронавирусом.
Во-первых, мы наблюдаем последовательные меры по борьбе с кризисом. В феврале текущего года, когда я был в Узбекистане, правительство уже тогда начало принимать определенные меры по предупреждению распространения Covid-19. На сегодняшний день указанные меры показывают свою эффективность.
Создание Антикризисного фонда, меры по смягчению воздействия кризиса здравоохранения на экономику и созданию условий для малого и среднего бизнеса свидетельствуют о комплексном, системном и последовательном деятельности государства в это сложное для нас всех время. Узбекистан имеет определенные преимущества, именно, потому что, в отличие от многих стран, республика вошла в этот кризис, имея достаточные государственные финансовые ресурсы.
Во-вторых, секторы национальной экономики Узбекистана диверсифицированы. Это дает возможность оптимистично прогнозировать экономический рост и увеличение инвестиции в ближайшей перспективе. Эффективность принимаемых правительством мер по борьбе с нынешним кризисом также позволит применить их в соседних странах Центральной Азии.
В заключение хотел бы отметить, что мы видим перспективные направления сотрудничества с Узбекистаном на ближайшие годы. Продолжим работу по вопросам конкурентоспособности и улучшения правовой среды для бизнеса. Для нас представляет большой интерес работа по совершенствованию инвестиционной политики. В ОЭСР имеется программа «Обзор инвестиционной политики», которая способствует «открытию дверей» организации для Узбекистана. Мы заинтересованы в более активном участии страны в работе разных комитетов нашей организации, особенно по вопросу территориального развития регионов.