SMTIda xitoylik ekspertlar bilan uchrashuv to’g’risida
SMTIda Xitoy Xalq Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi va Pekin Universitetining Xalqaro va strategik tadqiqotlar instituti (XSTI) vakillaridan iborat delegatsiya bilan uchrashuv bo'lib o'tdi. Uchrashuv davomida O'zbekiston va Xitoy munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari va Shanxay Hamkorlik Tashkiloti doirasida ko'p tomonlama hamkorlikni kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat chog’ida XSTI prezidenti o’rinbosari Guan Guihay so’nggi ikki yil davomida O’zbekistonda ijtimoiy va iqtisodiy sohalarda erishilgan yutuqlariga yuksak baho berdi. Uning so’zlariga ko’ra, "Toshkentning pragmatik va tashabbuskor tashqi siyosati xalqaro maydonda O’zbekiston bilan hamkorlik qilishga bo’lgan qiziqishni oshirmoqda".
Shuningdek, O’zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari bilan o’zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirish va Afg’oniston muammosini tinch yo’l bilan hal etishdagi o’rni alohida qayd etib o’tildi. Xitoy ekspertlarining fikriga ko’ra, Toshkentning puxta o’ylangan tashqi siyosiy tashabbuslari mintaqaviy barqarorlik va ijtimoiy farovonlikka erishishga yordam beradi.

О встрече с китайскими экспертами в ИСМИ
Накануне в ИСМИ состоялась встреча с делегацией Института международных и стратегических исследований (ИМСИ) Пекинского Университета и МИД КНР. В ходе встречи обсуждены перспективы развития узбекско-китайских отношений и вопросы многостороннего взаимодействия в рамках ШОС.
Вице-президент ИМСИ Гуан Гуйхай дал высокую оценку социально-экономическим достижениям Узбекистана за последние два года. С его слов, «умелое выстраивание Ташкентом прагматичной и инициативной внешней политики обеспечило привлечение широкого международного интереса к сотрудничеству с Узбекистаном».
Особо отмечена роль Узбекистана в налаживании взаимовыгодного сотрудничества государств Центральной Азии в мирном урегулировании афганской проблемы. По мнению китайских экспертов, всесторонне продуманные и взвешенные внешнеполитические инициативы Ташкента способствуют обеспечению региональной стабильности и совместного процветания.
В завершении встречи, китайскими экспертами была отмечена готовность к расширению партнерства с ИСМИ.