Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar instituti mutaxassislari bilan uchrashuv bo’lib o’tdi
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Xitoy Xalq Respublikasi siyosiy maslahat kengashi a'zosi va Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar instituti prezidenti maslahatchisi Ji Jiyani bilan uchrashuv o'tkazdi.
Suhbat chog'ida Respublikada amalga oshirilayotgan ijtimoiy-siyosiy va iqtisodiy islohotlar, O'zbekiston-Xitoy hamkorligini rivojlantirishning hozirgi holati va istiqbollari, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti va Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar instituti o'rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashilindi.
Xitoy xalqining siyosiy maslahat kengashi - Xitoyda yashovchi turli etnik va diniy guruhlarning vakillari o'rtasida ko'p tomonlama hamkorlik va siyosiy maslahatlashuvning muhim qismi hisoblanadi. Uning asosiy vazifasi - siyosiy maslahatlashuvlar o'tkazish, shuningdek, Hukumat faoliyatini demokratik nazorat qilish va davlat ishlarida ishtirok etish.
Uchrashuv davomida, xitoylik ekspert O'zbekiston rahbariyatining olib borayotgan ichki siyosiy islohotlarni amalga oshirishdagi va qo'shni davlatlar bilan konstruktiv aloqalarni yo'lga qo'yishdagi harakatlariga alohida urg’u berdi. Shu bilan birga, bu isloxatlar xorijiy davlatlarning Markaziy Osiyo davlatlari bilan ko'p qirrali hamkorlikni kengaytirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratayotganini ta’kidladi. Olib borilayotgan islohatlarga katta qiziqishi uyg’otganini bildirib, Xitoy tomonidan to'liq qo'llab-quvvatlanishi ta'kidlandi.
Shu munosabat bilan tomonlar o'zaro, manfaatli sohalarda ilmiy hamkorlik, shuningdek, xalqaro anjumanlarda, davra suhbatlarida va seminarlarida ishtirok etish va birgalikda tadbirlarni o'tkazish imkoniyatlarini muhokama qildilar.

В ИСМИ состоялась встреча с членом Народного политического консультативного совета Китаяи советником президента Китайской академии современных международных отношений (КАСМО) Цзи Чжиъе.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями о проводимых в республике общественно-политических и социально-экономических реформ, нынешнем состоянии и перспективах развития узбекско-китайских партнерских взаимоотношений, а также дальнейшем развитии сотрудничества между ИСМИ и КАСМО.
Народный политический консультативный совет Китая (НПКСК) является важным органом многопартийного сотрудничества и политических консультаций между представителями различных этнических и религиозных групп, проживающих в Китае. Основная задача НПКСК - проведение политических консультаций, а также осуществление демократического контроля и участие в работе правительства.
В ходе беседы китайский эксперт особо отметил усилия Руководства Узбекистана по осуществлению внутренних реформ и выстраиванию конструктивных отношений с соседними странами, которое создает благоприятную почву для расширения многопланового сотрудничества зарубежных стран с государствами Центральной Азии. Подчеркнуто, что данный процесс вызывает большой интерес и находит полную поддержку в КНР.
В этой связи сторонами обсуждены возможность проведения совместных мероприятий, предусматривающих осуществление научного сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях, а также участие представителей сторон в проводимых международных конференциях, «круглых столах» и семинарах.
В ИСМИ состоялась встреча с немецкой делегацией во главе с вице-президентом Федеральной Академии политики безопасности Германии Вольфгангом Рудишхаузером.