Qozog’istonlik diplomat bilan uchrashuv
O’zbekiston Republikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Qozog’iston Respublikasining O’zbekiston Respublikasidagi elchixonasi maslahatchisi Kanat Nurpeisov bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda o’zbek-qozoq munosabatlarining bugungi holati va uni rivojlantirishning istiqbollari, shuningdek, mintaqaviy va xalqaro munosabatlardagi dolzarb mavzular yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar ta'kidlaganidek, bugungi kunda O'zbekiston va Qozog'iston o'rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik barcha sohalarda faol rivojlanmoqda. Xususan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar va boshqa yo’nalishlarda hamkorlik kengaymoqda va chuqurlashmoqda.
Shu bilan birga, SMTI va Qozog'istonning O'zbekistondagi diplomatik vakolatxonasi o'rtasidagi yaqin aloqalar ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga sezilarli hissa qo'shayotganligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O'zbekiston va Qozog'istonning tahlilchi-ekspert va ilmiy-akademik doiralari o’rtasidagi aloqalarni chuqurlashtirish hamda 2019 yilga mo'ljallangan hamkorlikdagi qator maxsus loyihalar muhokama etildi.

30 января т.г. в ИСМИ состоялась встреча с советником Посольства Республики Казахстан в Республике Узбекистан Канатом Нурпеисовым.
В ходе беседы обсуждены текущее состояние и перспективы развития узбекско-казахстанского сотрудничества, а также состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки.
Как отметили собеседники, на сегодняшний день двустороннее взаимодействие между Узбекистаном и Казахстаном активно развивается по всем направлениям. В частности, значительно расширяется и углубляется сотрудничество в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других областях.
Также подчеркнуто, что налаженные тесные контакты между ИСМИ и диппредставительством Казахстана в Узбекистане способствуют укреплению двусторонних отношений.
Стороны выразили заинтересованность в углублении практического сотрудничества между экспертно-аналитическими и научно-академическими кругами Узбекистана и Казахстана, обсудили ряд конкретных совместных проектов на 2019 г.
В ИСМИ состоялась встреча с временно поверенным в делах США в Узбекистане А.Мельцером. В ходе беседы были обсуждены проводимые в республике общественно-политические и социально-экономические реформы, а также нынешнее состояние и перспективы развития узбекско-американских отношений.