Янги боғлар билан бирга ҳудудларга илм-фан, инновациялар кириб келмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Наманган вилоятига ташрифи Поп туманидан бошланди. Давлатимиз раҳбари дастлаб бу ерда барпо этилган “Нуран уз” мева-сабзавотчилик кластери фаолияти билан танишди.
Поп Наманган вилоятининг ҳудуди жиҳатидан энг катта тумани. Президентимизнинг фойдаланишдан чиқиб кетган қишлоқ хўжалик ерларини оборотга қайтариш тўғрисидаги тегишли қарорига мувофиқ, тумандаги унумсиз тошлоқ ерларни ўзлаштириш бўйича дастур ишлаб чиқилди.
Ушбу дастурга асосан “Нуран уз” масъулияти чекланган жамият томонидан Поп туманидаги адирликлардан иборат 1 минг 885 гектар ўзлаштирилмаган ерда мева-сабзавотчилик кластери ташкил этилди. Жорий йилнинг баҳорида 100 гектарга ўрик, 70 гектарга гилос кўчатлари экилди, 12 гектар ерда узумзор барпо этилди.
Испаниядан келтирилган “Magador”, “Maryblon 29c”, “Flopria” навли ўрик кўчатлари ҳосилдор бўлиб, икки ойлигидаёқ нишона кўрсатди. Бу боғ келаси йилдан тўлиқ ҳосилга киради ва гектаридан 70 тоннагача мева беради. Бу гектарига 50 минг долларлик мева экспорт қилиш мумкин дегани.
Кластер эгалари шу билан чекланиб қолмасдан, боғ қатор ораларига қовун, тарвуз экди. Айни кунларда ғарқ пишган ширин-шакар тарвуз-қовунлар Россия ва бошқа бозорларга экспорт қилинмоқда.
Қирқ йиллар мобайнида самарасиз ётган ерларда интенсив боғ яратишга инновацион асосда ёндашилган, сувни тежайдиган томчилатиб суғориш технологияси жорий этилган. Ушбу механизмни кластернинг ўзи яратган бўлиб, бу 50 фоиз маблағни тежаш имконини берган. Бунинг учун 180 метр чуқурликдан сув чиқариладиган 4 та қудуқ қазилган, тортиб олинган сув шу ердаги ҳовузда тўпланади. Тўлиқ компьютерлаштирилган тизим чанқаган ерларга автоматик тарзда сувни юборади. Яъни, ҳамма иш инсон омилисиз, компьютер орқали бошқарилади.
Бу – икки босқичли лойиҳанинг дастлабкиси бўлиб, 2021-2022 йилларга мўлжалланган кейинги босқичда яна 1 минг 455 гектар ер ўзлаштирилади.
Лойиҳа тўлиқ амалга оширилгач, 350 та иш ўрни яратилади, йилига 10 миллион долларлик мева-сабзавот маҳсулотлари экспорт қилинади.
Ушбу фойдаланилмай келган ташландиқ ерларда обод боғ барпо этиш осон бўлгани йўқ. Кластер бунинг учун ерга тупроқ солди, унумдор технологиялар олиб келинди. Бу, албатта, юртимизда қаровсиз ётган ерларни ўзлаштириб, аҳолига даромад келтирадиган майдонларга айлантириш бўйича бошланган саъй-ҳаракатларнинг меваси.
Давлатимиз раҳбари боғни кўздан кечирди, шу ерда нуронийлар, қишлоқ хўжалик ходимлари билан суҳбатлашди.
Наманган вилоятида туманларни муайян қишлоқ хўжалик экинларига ихтисослаштириш, жумладан, Косонсой, Чортоқ, Янгиқўрғон туманларини боғдорчиликка йўналтириш лозимлиги қайд этилди.
- Бошқа йўлимиз йўқ. Еримиз жаннат, бундан фойдаланиб, Наманганни бошқа ҳудудларга намуна қилишимиз керак, одамларни уйғотишимиз лозим. Йилма-йил фойдаланиш шарти билан ерини, уруғини, кўчатини, маблағини берамиз, қолган ҳаракат одамларнинг ўзидан бўлиши керак. Шундай қилмасак эртага натижамиз бўлмайди, - деди Президент.
Шу ерда Наманган вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантиришга оид лойиҳалар, истиқболли режалар муҳокама қилинди. Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалигига бундай янгича ёндашув Ўзбекистоннинг янги қирраларини, янги имкониятларини амалда намоён этадиган тизим бўлиши даркорлигини таъкидлади.
Мутасаддиларга туманларни муайян экин турларига ихтисослаштириш бўйича қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш, бунда ҳар бир ҳудуднинг иқлими, имкониятларини ҳисобга олиш юзасидан топшириқлар берилди.

С модернизацией сельского хозяйства в регионы приходят наука и инновации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев начал рабочую поездку в Наманганскую область с Папского района. Здесь глава государства ознакомился с деятельностью плодоовощного кластера "Нуран уз".
Пап является крупнейшим районом Наманганской области. В соответствии с соответствующим постановлением Президента о рекультивации выбывших из оборота сельскохозяйственных земель разработана программа освоения каменистых земель в районе.
Согласно программе, обществом с ограниченной ответственностью «Нуран уз» организован плодоовощной кластер на 1885 гектарах холмистых земель в Папском районе. Весной текущего года был посажен абрикос на 100 гектарах, вишня на 70 гектарах и разбит виноградник на 12 гектарах.
Завезенный из Испании абрикос сортов "Magador", "Maryblon 29c" и "Flopria" начал плодоносить уже в двухмесячном возрасте. Сад даст полный урожай в следующем году и принесет до 70 тонн фруктов. Это означает возможность экспортировать с каждого гектара фрукты на сумму 50 тысяч долларов.
Владельцы кластера не останавливаются на достигнутом, засеяли междурядья дыней и арбузом. В эти дни бахча экспортируется в Россию и другие страны.
Это первый из двух этапов проекта. В рамках следующей фазы, запланированной на 2021–2022 годы, будет освоено еще 1455 гектаров.
После полной реализации проекта будет создано 350 рабочих мест, намечено экспортировать ежегодно фрукты и овощи на 10 миллионов долларов.
Нелегко было разбить благоустроенный сад на этих заброшенных землях. Благодаря кластеру были внедрены эффективные технологии, и плодородность почвы выросла. Это, конечно, результат усилий, предпринимаемых в нашей стране по развитию неиспользуемых земель, превращению их в источник дохода для населения.
Глава государства осмотрел сад, здесь же побеседовал с представителями старшего поколения, работниками сельского хозяйства.
Отмечалось, что районы Наманганской области должны быть специализированы на выращивании определенных сельскохозяйственных культур, в том числе Касансайский, Чартакский, Янгикурганский районы – на садоводстве.
- У нас нет другого выбора. У нас богатая земля, мы должны использовать это, показать Наманган как пример для других регионов, пробудить людей. Обеспечим землей, семенами, саженцами, средствами, остальное зависит от усилий самих людей. Без этого не будет желанного результата, - заявил Президент.
Здесь же состоялось обсуждение проектов и планов развития аграрной сферы в Наманганской области. Глава государства подчеркнул важность применения новых подходов к сельскому хозяйству, которые раскроют новые грани, откроют путь для новых возможностей страны.
Ответственным лицам поручено подготовить проект постановления о специализации районов области под конкретные сельхозкультуры с учетом их климата и возможностей.