Ўзбекистон – Туркия муносабатлари тарихида янги мулоқот формати
Анқара шаҳрида 19 февраль куни Олий даражадаги Ўзбекистон–Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Бу кенгаш икки томонлама муносабатлар тарихида янги мулоқот форматидир. У 2018 йили давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотига мувофиқ тузилган.
Кенгаш ўз фаолиятини Ўзбекистон ва Туркия Президентлари ҳамраислигида олиб боради. Сиёсат, хавфсизлик ва мудофаа, савдо ва иқтисодиёт, инвестиция, туризм, энергетика, транспорт ва транзит, қишлоқ ва ўрмон хўжалиги, маданият, таълим, фан ва техника, инновациялар, соғлиқни сақлаш ва бошқа ўзаро манфаатли соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш стратегиясини белгилайди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Туркия ҳукуматлараро комиссияси ҳамраислари эришилган натижалар тўғрисида мазкур кенгашга доимий ахборот киритиб боради. Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлиги ва Туркия ташқи ишлар вазирлиги кенгашнинг мувофиқлаштирувчи органлари ҳисобланади.
Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған давлатимиз раҳбарини ташрифи билан қутлаб, мамлакатларимиз парламентлари, давлат идоралари ва ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқалар мустаҳкамланиб бораётганидан мамнунлигини билдирди. Туркия ва Ўзбекистоннинг қўшма лойиҳаларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз делегациясига кўрсатилаётган меҳмондўстлик ва чексиз ҳурмат учун Туркия раҳбари ва халқига ташаккур изҳор этди.
– Бу учрашув стратегик шериклигимиз юксак босқичга кўтарилганининг яққол ифодасидир. Мамлакатларимиз ўртасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини яқин йилларда беш миллиард долларга етказишга қаратилган устувор вазифаларни бажаришда ҳам ушбу кенгаш, албатта, муҳим замин бўлади. Биз бугунги йиғилиш натижаларини мустаҳкамлаб, келгуси йили бўлиб ўтадиган учрашувнинг кун тартиби ва ҳамкорлигимизнинг асосий йўналишлари ҳақида ҳозирдан ўйлашимиз мақсадга мувофиқдир, – деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон билан Туркия ҳамкорлиги, айниқса, охирги уч йилда анча жонланди. Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил октябрда Туркияга ҳамда Режеп Таййип Эрдоғаннинг 2018 йил апрелда Ўзбекистонга давлат ташрифлари ўзаро сиёсий ишончни мустаҳкамлаб, самарали ҳамкорликка кенг йўл очди.
Изчил мулоқотлар ва муштарак интилишлар натижаси ҳамкорлик ривожида яққол намоён бўлмоқда. Масалан, 2016 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми салкам 1,2 миллиард АҚШ доллари бўлган бўлса, 2019 йилда бу кўрсаткич 2,5 миллиард доллардан ошди. Бугунги кунда юртимизда Туркия инвестицияси иштирокида 1300 дан зиёд корхона фаолият юритмоқда.  500 миллион долларлик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Транспорт соҳасидаги алоқалар ҳам ривожланди. 2019 йилда бу борадаги кўрсаткичлар автомобилда 33 фоиз, темир йўлда 17 фоиз, ҳаво йўлларида 42 фоиз ўсган.
Шунингдек, ўтган йили Ўзбекистонга 64 минг туркиялик сайёҳ ташриф буюрган.
Икки давлат раҳбарларининг қўллаб-қувватлаши ва яратилаётган шароитлар натижасида ҳамкорлик кўламини янада кенгайтириш мумкинлиги таъкидланди.
Йиғилишда Ўзбекистон ва Туркия савдо вазирлари сўзга чиқиб, икки томонлама ҳамкорлик ривожи тўғрисида батафсил ахборот берди.
Музокараларда мамлакатларимиз ҳамкорлигига оид барча масалалар ва уларнинг ечимлари, истиқболдаги асосий вазифалар ҳамда қўшма лойиҳалар келишиб олинди.
Шавкат Мирзиёев Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилишини ўтказиш учун Режеп Таййип Эрдоғанни Ўзбекистонга таклиф қилди.

Новый формат диалога Узбекистана и Турции
В Анкаре 19 февраля состоялось первое заседание Узбекско-Турецкого совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Совет является новым в истории двусторонних отношений форматом диалога. Он создан в соответствии с Совместным заявлением глав государств от 2018 года.
Данный орган осуществляет свою деятельность под сопредседательством Президентов Узбекистана и Турции. Определяет совместную стратегию развития сотрудничества в сферах политики, безопасности и обороны, экономики и торговли, инвестиций, туризма, энергетики, транспорта и транзита, сельского и лесного хозяйства, культуры, образования, науки и техники, инноваций, здравоохранения, а также в других направлениях, представляющих взаимный интерес.
Президент Турецкой Республики поприветствовал главу нашего государства и выразил удовлетворение укреплением взаимодействия между парламентами, государственными организациями и деловыми кругами двух стран. Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что всесторонне поддерживает совместные проекты Турции и Узбекистана.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил лидеру и народу Турции благодарность за оказываемое гостеприимство и огромное уважение делегации нашей страны.
– Данная встреча является ярким воплощением сложившегося высокого уровня отношений стратегического партнерства между нашими странами. Безусловно, совет станет важной основой для реализации приоритетных задач по доведению товарооборота между нашими странами до пяти миллиардов долларов в ближайшие годы. Нам целесообразно закрепить результаты этого совещания и уже сейчас определиться с повесткой предстоящей в следующем году встречи и основными направлениями нашего сотрудничества, – сказал глава государства.
Узбекско-турецкое сотрудничество значительно активизировалось в последние три года. Государственный визит Шавката Мирзиёева в Турцию в октябре 2017 года и Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан в апреле 2018 года укрепили взаимное политическое доверие и открыли широкие возможности для плодотворного партнерства.
Результаты интенсивных контактов и обоюдных стремлений находят свое отражение в экономическом сотрудничестве. Так, если в 2016 году взаимный товарооборот составлял почти 1,2 миллиарда долларов США, то в 2019 году этот показатель превысил 2,5 миллиарда долларов. В Узбекистане действует более 1,3 тысячи предприятий с участием турецких инвестиций. Реализуются инвестиционные проекты на 500 миллионов долларов.
Расширяется взаимодействие и в транспортной сфере. Так, в 2019 году объем перевозок автомобильным транспортом увеличился на 33 процента, железнодорожным - на 17 процентов, авиаперевозок - на 42 процента.
Кроме того, в прошлом году Узбекистан посетили 64 тысячи турецких туристов.
Отмечалось, что благодаря поддержке лидеров двух стран и создаваемым благоприятным условиям масштаб сотрудничества может быть расширен еще больше.
На заседании выступили министры торговли Узбекистана и Турции, которые представили развернутую информацию о состоянии двустороннего сотрудничества.
В ходе переговоров рассмотрены широкий спектр вопросов межгосударственного сотрудничества, пути их решения, ключевые задачи на перспективу, стороны согласовали реализацию совместных проектов.
Шавкат Мирзиёев пригласил Реджепа Тайипа Эрдогана в Узбекистан на очередное заседание Совета стратегического сотрудничества.