Шавкат Мирзиёев: Макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш ва инфляцияни жиловлаш – иқтисодий ислоҳотлар жараёнидаги бош вазифамиздир
Президент Шавкат Мирзиёев 2020 йил ва кейинги йилларда иқтисодиёт соҳасида амалга оширилиши зарур бўлган дастурий ва мақсадли вазифаларга кўрсатиб ўтди:
“Биринчидан, 2020 йилда макроиқтисодий барқарорликни таъминлаш ва инфляцияни жиловлаш – иқтисодий ислоҳотлар жараёнидаги бош вазифамиздир.
Биз, шу йилдан бошлаб инфляциявий таргетлаш тизимини жорий қилишга ўтдик.
Бу борада Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Марказий банк, Молия вазирлиги иқтисодий ўсиш билан инфляция ўртасида мувозанатни таъминлаши, ташқи хавф-хатарларни ҳисобга олиши зарур.
Давлат томонидан 37 турдаги маҳсулот ва хизматлар нархининг тартибга солинаётгани, эркин рақобатга салбий таъсир қилмоқда.
Шуни ҳисобга олиб, энди асосий эътиборни нархларни белгилашга эмас, балки корхоналар ўртасида соғлом рақобатни таъминлаш орқали, нархларни пасайтиришга ва сифатни оширишга қаратишимиз керак.
Халқаро тажрибани ўрганиб, рақобатни олиб кириш мумкин бўлган монополия соҳаларига хусусий сектор учун йўл очиш ва шу орқали рақобат муҳитини шакллантириш лозим.
Бу борада табиий монополия ва рақобат тўғрисидаги қонунларни янгилаш ҳамда Иқтисодиётда рақобат муҳитини шакллантириш стратегиясини ишлаб чиқиш талаб этилади.
Истеъмол бозорида озиқ-овқат маҳсулотлари нархи барқарорлигини таъминлашнинг ягона йўли – мева-сабзавот, чорвачилик ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари етиштириш ҳажмини кўпайтириш ҳамда “даладан дўконгача” бўлган узлуксиз занжирни яратишдир.
Ҳукумат, барча даражадаги ҳокимликлар билан ушбу вазифа ижросини тўлиқ таъминлаши керак.
Бюджет маблағларининг мақсадли ва оқилона сарфланиши устидан, назоратни янада кучайтириш зарур.
Жорий йилда давлат ташқи қарзининг юқори чегарасини белгиладик. Бундан буён халқаро молия ташкилотларидан олинадиган маблағларни қайтариш имконияти ва уларнинг натижадорлигига жиддий эътибор қаратилади.
Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда, “Давлат молиявий назорати тўғрисида” ва “Давлат қарзи тўғрисида”ги қонунлар лойиҳаларини ишлаб чиқсин.
Ислоҳотларимизга жиддий тўсқинлик қилаётган “яширин иқтисодиёт”га барҳам берилмас экан, соғлом рақобат ҳам, қулай инвестиция муҳити ҳам шаклланмайди.
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда, “яширин иқтисодиёт”нинг вужудга келиш омилларини чуқур таҳлил қилиб, унга қарши курашиш дастурини тасдиқласин.
Шунингдек, “яширин иқтисодиёт” улуши юқори бўлган алкоголь ва тамаки бозорини тартибга солиш учун товарларни рақамли маркировка қилиш тизимини жорий этиш ишлари бошланди.
Бу тизим келгусида фармацевтика маҳсулотлари учун ҳам қўлланилади.
Вазирлар Маҳкамаси қиймати 200 миллион доллар бўлган тўғридан-тўғри инвестициялар ҳисобига амалга оширилаётган ушбу “рақамли маркировка ва онлайн касса” лойиҳасини, алоҳида назоратга олсин.
Иккинчидан, иқтисодиётни юқори суръатлар билан ривожлантириш учун фаол инвестиция сиёсатини изчил давом эттириш зарур.
Жорий йилда 23 миллиард долларлик инвестициялар ўзлаштирилади ҳамда 206 та янги йирик қувватлар ишга туширилади.
Жумладан, Шўртан газ-кимё комплексида синтетик суюқ ёқилғи, “Навоийазот” акциядорлик жамиятида азот кислотаси, аммиак ва карбамид ишлаб чиқариш қувватлари барпо этилади.
Тошкент металлургия заводи, Тошкент метросининг Сирғали тармоғи, ер усти ҳалқа йўлининг биринчи босқичи ишга туширилади.
2020 йилда ўзлаштириладиган инвестицияларнинг салмоқли қисми, тўғридан-тўғри хорижий сармоялар ва кредитлар бўлишини алоҳида қайд этмоқчиман.
Инвесторларни қўллаб-қувватлаш мақсадида уларга солиқларни бўлиб-бўлиб тўлаш, инфратузилма яратиш харажатларини қисман давлат томонидан қоплаш механизмлари жорий этилмоқда.
Шунингдек, фойда солиғини ҳисоблашда, янги технологик ускуналар харид қилиш, янги объектларни қуриш ва модернизация қилиш харажатлари бўйича чегирмалар кенгайтирилди.
Мавжуд 3 мингга яқин давлат иштирокидаги корхоналарни хатловдан ўтказиб, хусусий сектор ва рақобат ривожланган йўналишлардаги корхоналарда давлат иштирокини кескин камайтириш чораларини кўриш керак.
Навоий ва Олмалиқ тоғ-кон металлургия комбинатлари каби йирик саноат корхоналарида янги инвестицион лойиҳаларни амалга ошириш билан бирга, ушбу корхоналарни халқаро молия бозорининг тўлақонли иштирокчисига айлантириш лозим.
Бунинг учун, 2020 йилда халқаро стандартлар асосида молиявий ҳисоботларни тузиш, захираларни қайта ҳисоблаш, корпоратив ошкораликни татбиқ этиш каби ишларни якунлаш зарур.
Нефть-газ соҳасидаги давлат корхоналарини бошқаришга хорижий экспертларни жалб қилиб, уларнинг самарадорлигини ошириш ва харажатларини оптималлаштириш, қарз миқдорини камайтиришга эришиш лозим.
Вазирлар Маҳкамаси ана шу вазифаларни тўлиқ ҳисобга олиб, икки ой муддатда, Давлат иштирокидаги корхоналарга эгалик қилиш, уларни бошқариш ва ислоҳ этиш стратегиясини ишлаб чиқсин.
Хорижий инвесторларни фаол жалб этиш мақсадида, жорий йил март ойида Тошкент халқаро инвестиция форумини юқори савияда ўтказиш зарур.
Инвестиция жалб қилишнинг самарали воситаларидан бири бўлган давлат-хусусий шериклик механизмларини транспорт, энергетика, йўл, коммунал, тиббиёт, таълим каби соҳаларга кенг татбиқ этиш керак.
Ҳозирги вақтда қурилиш соҳаси иқтисодиётнинг муҳим “драйвер”ларидан бирига айланди. Бу соҳанинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 6 фоиздан ошгани ҳам бу фикрни яққол тасдиқлаб турибди.
Ушбу тармоқни янада ривожлантириш учун қурилишга оид нормаларни халқаро стандартлар билан уйғунлаштириш, замонавий қурилиш технологиялари ва материалларини татбиқ этиш, соҳа учун кадрлар тайёрлаш тизимини тубдан ислоҳ қилиш зарур.
Шунингдек, тендерлар ўтказишнинг аниқ мезонларини ишлаб чиқиш ва соҳада ахборот технологияларини кенг жорий этиш керак.
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда қурилиш соҳасини 2025 йилга қадар ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқсин.
Учинчидан, банк тизими ва капитал бозорини ривожлантириш учун бу йил кескин чоралар кўришимиз лозим.
Афсуски, банк тизими рақамли технологияларни қўллаш, янги банк маҳсулотларини жорий этиш ва дастурий таъминотлар бўйича замон талабларидан, 10-15 йил орқада қолмоқда.
2020 йилдан бошлаб ҳар бир банкда кенг кўламли трансформация дастури амалга оширилади.
Бу борада банкларимизнинг капитал, ресурс базаси ва даромадларини ошириш алоҳида эътиборимиз марказида бўлади.
Банк тизимида тадбиркорларни қўллаб-қувватлайдиган “лойиҳалар фабрикаси” фаолиятини йўлга қўйишимиз лозим.
Банкларимиз халқаро молия бозорларига чиқиб, арзон ва узоқ муддатли ресурслар олиб келиши зарур. Миллий банк ва Ипотека-банк бу йил ўз “евробонд”ларини чиқариши мақсадга мувофиқдир.
Давлат улушига эга бўлган банклар босқичма-босқич стратегик инвесторларга сотилади.
Банк соҳасидаги ислоҳотларнинг асосий мақсади – тижорат банкларини “мижоз учун ишлаш”га ўргатишдан иборатдир.
Соҳа учун замонавий кадрлар тайёрлаш мақсадида, Банк-молия академияси хорижий мутахассислар билан биргаликда тўлиқ қайта ташкил этилади.
Шунингдек, давлат банкларида замонавий банк амалиёти, менежменти ва хизматларини жорий қилиш учун раҳбарлик лавозимларига хорижий етакчи молия институтларининг малакали мутахассисларни жалб этиш бошланди ва бу жараён изчил давом этади.
Банкларда ахборот технологияларини кенг татбиқ этиш орқали, уларнинг дастурий таъминотларини тубдан янгилаш лозим.
Шу йил 1 июлга қадар “кредит тарихи” ахборот тизимини тўлиқ ишга тушириш зарур.
Аҳолида банк тизимига нисбатан ишончни шакллантириш ва банклар фаолиятига четдан аралашишга чек қўйиш керак.
Тўртинчидан, барқарор иқтисодий ўсишнинг энг муҳим гарови – рақобатдош маҳсулотлар ишлаб чиқариш, улар учун янги халқаро бозорлар топиш ва экспортни кўпайтириш, транзит салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш ҳисобланади.
Бу йил экспортёрларга кафиллик берадиган ва харажатларнинг бир қисмини қоплайдиган – Экспортни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳамда экспортни олдиндан молиялаштириш учун – Экспорт – кредит агентлиги ташкил этилади.
Шунингдек, экспорт қилишда замонавий суғурта хизматлари жорий қилинади, автомобиль ва ҳаво транспорти харажатларини қисман давлат томонидан қоплаб бериш механизми жорий қилинади.
Ташқи савдо билан боғлиқ назорат тизими ва инфратузилмани яхшилаш зарур.
Жумладан, хорижий тажрибадан келиб чиқиб, божхона постларида назоратни амалга оширувчи божхона, санитария, карантин, ветеринария ва бошқа идоралар фаолиятини ислоҳ қилиш лозим.
2020 йилда 3 мингга яқин стандартларни қабул қилиш, уларнинг сонини 10 мингтага ва халқаро стандартлар билан уйғунлашиш даражасини 40 фоизга етказиш зарур.
Андижон, Термиз ва Қўнғирот туманларида эркин савдо зоналарини ташкил этиб, улар орқали чегара олди савдосини ривожлантириш зарур.
Харидоргир маҳсулотлар турларини аниқлаш, уларга бозор топиш ва сотиш билан хусусий “трейдинг” компаниялари шуғулланиши, бунинг учун эса, савдо фаолиятини тартибга соладиган қонун лойиҳалари пакетини ишлаб чиқиш лозим.
Бу ташқи савдо билан бир қаторда, ички бозорга ҳам тегишли. Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда ташқи иқтисодий фаолиятни тартибга солиш концепциясини ишлаб чиқсин ҳамда ана шу вазифалар ижросини таъминлаш бўйича тегишли қарорларни тайёрласин.
Маҳсулотларимизни ташқи ва ички бозорларга етказиш, уларнинг таннархини тушириш учун транспорт-логистика соҳасини ривожлантиришимиз зарур.
Темир йўл соҳасида йўловчи ва юк ташиш, эксплуатация ва хизмат кўрсатишни бир-биридан ажратиш, яъни табиий монополия қисмини алоҳида, хусусий секторни жалб қилиш мумкин бўлган йўналишларни алоҳида ривожлантириш лозим.
Халқаро экспертларнинг хулосасига кўра, инфратузилмани яхшилаш, мосла–шувчан тарифлар қўллаш ва янги истиқболли йўналишларни шакллантириш ҳисобидан, бизда транзит салоҳиятини ҳозирги 7 миллион тоннадан 16 миллион тоннага етказиш имконияти мавжуд.
Яна бир муҳим масалага эътиборингизни қаратмоқчиман.
Аҳоли даромадларини ошириш, қўшимча иш ўринлари яратиш, маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш учун бизга янги-янги бозорлар керак.
Бунинг учун бозор иқтисодиёти ва давр талабларига мос кўплаб қонун ва қарорларни қабул қилаяпмиз.
Лекин, афсуски, уларни ижро қиладиган кўпгина амалдорлар ҳали ҳам эскича иш услуби, расмиятчилик ва бефарқликдан қутулгани йўқ.
Очиқ бозор – маҳсулот сифатини ошириш, таннархни пасайтириш, янги технологиялар олиб келишга мажбур қилади, бозор ислоҳотларини жадал ривожлантиради.
Содда қилиб айтсак, жаҳон ишлаб чиқариш занжирларига, дунё бозори талабларига ва иқтисодий интеграция жараёнларига ҳамоҳанг бўлишимиз лозим.
Мулоқот ва рақобатга тайёр бўлиш учун тармоқ раҳбарлари ўз устида тинимсиз ишлаши шарт.
Мана, нима учун бизга иқтисодий интеграция керак!
Бизнинг ташқи савдога чиқадиган юкларимизнинг 80 фоизи Қозоғистон, Қирғиз Республикаси ва Россиянинг транзит йўлаклари орқали ўтади.
Шунингдек, тайёр маҳсулотларимиз экспортининг 50 фоизи, айрим товарлар бўйича эса 80 фоизи Россия, Қозоғистон, Қирғизистон ҳиссасига тўғри келади.
Ана шу омилларни инобатга олиб ҳамда Россия ва Қозоғистонга ишлаш учун борган фуқароларимизга қулай шарт-шароит яратиш мақсадида, бугунги кунда Ўзбекистоннинг Евроосиё иқтисодий иттифоқи билан ҳамкорлик қилиш билан боғлиқ масалалар ўрганилмоқда.
Биз, албатта, ушбу жиддий масалада, энг аввало, халқимизнинг манфаатларидан келиб чиқиб, уларнинг хоҳиш-иродасига таянамиз.
Шунинг учун халқ вакиллари бўлган депутат ва сенаторларимиз парламент палаталарида мазкур масалани атрофлича муҳокама қилиб, ўз зиммаларига масъулиятни олган ҳолда, асосланган хулосаларини айтишлари керак.
Вазирлар Маҳкамаси ушбу йўналишдаги таҳлилий ва комплекс баҳолаш ишларини якунлаб, тегишли хулоса ва таклифларни Олий Мажлис палаталарига тақдим этсин.
Шу билан бирга, биз Жаҳон савдо ташкилоти билан бошланган мулоқотимизни, ҳамда Европа Иттифоқи билан Ҳамкорлик ва шериклик тўғрисидаги янги битимни тузиш бўйича ишларни изчил давом эттирамиз.
Шунингдек, биз бошқа халқаро ва минтақавий иқтисодий ташкилотлардаги иштирокимизни, янада кучайтирамиз.
Бешинчидан, саноат тармоқларини узлуксиз хомашё ва замонавий инфратузилма билан таъминлаш зарур.
Иқтисодиётнинг қатор муҳим тармоқлари, жумладан, кимё, нефть ва газ, энергетика, электротехника, қурилиш материаллари, заргарлик саноатини хомашё билан таъминлаш учун, аввало, геология-қидирув соҳасини тубдан ривожлантириш лозим.
Шуни ҳисобга олиб, жорий йилда истиқболли конларни аниқлаш ва мавжуд захираларни кўпайтириш учун бюджетдан 2 триллион сўм маблағ ажратилмоқда.
Давлат геология қўмитаси олдига ушбу маблағларни самарали ишлатиш орқали шу йилда янги истиқболли майдонлар ва конларни аниқлашни 35 фоизга, келгуси йилда эса 40 фоизга ошириш вазифаси қўйилади.
Давлат геология қўмитаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан бирга камида 20 та кон бўйича тайёр лойиҳалар тўпламини шакллантириб, салоҳиятли инвесторларга таклиф этиши лозим.
Шунингдек, қўмита углеводородлар ва уларнинг захиралари бўйича ҳисоб-китоб юритиш, тоифага ажратиш ва бошқаришнинг халқаро тизимини амалиётга жорий этиши керак.
Иқтисодий юксалишни таъминлаш учун барча қулайликларга эга бўлган замонавий инфратузилма барпо этиш ниҳоятда зарур.
Биз кейинги 3 йилда йўл қурилишига 9,8 триллион сўм, сув тармоқларига – 4,6 триллион сўм, электр тармоқларига – 18,2 триллион сўм, табиий газ таъминотига – 1,2 триллион сўм маблағ ажратдик.
Бу рақамлар – ушбу тармоқлар учун сўнгги 10-15 йилда сарфланган маблағлардан бир неча баробар кўпдир.
Лекин, шунга қарамасдан, замонавий инфратузилма яратиш, мавжуд тизимни модернизация қилиш учун бундан бир неча ўн баробар кўп маблағ талаб этилади.
Қанчалик қийин бўлмасин, биз ҳар йили Инвестиция дастури доирасида катта маблағ ажратиб, бу йўналишдаги ишларни албатта жадал давом эттирамиз.
Бунга қўшимча равишда, республика ва маҳаллий бюджетларнинг прогноздан юқори тушумларининг ярмини инфратузилма объектларини ривожлантиришга йўналтириш – Молия вазирлиги ва ҳокимлар учун жорий йилдаги асосий вазифалардан бири бўлиши керак.
Қонунчилик палатаси, Ҳисоб палатасини жалб этган ҳолда, ушбу маблағларнинг мақсадли ва самарали ишлатилишини жойларга чиқиб, мунтазам равишда ўрганиб бориши мақсадга мувофиқ”.

Шавкат Мирзиёев: Наша главная задача заключается в обеспечении макроэкономической стабильности и сдерживании инфляции в процессе экономических реформ.
Президент Шавкат Мирзиёев остановился на программных и целевых задачах в экономической сфере, которые мы должны выполнить в 2020 и последующих годах.:
“Во-первых, в 2020 году наша главная задача заключается в обеспечении макроэкономической стабильности и сдерживании инфляции в процессе экономических реформ.
Начиная с этого года, мы приступили к внедрению системы инфляционного таргетирования. В этой работе Министерство экономики и промышленности, Центральный банк, Министерство финансов должны обеспечить баланс экономического роста и инфляции, а также учитывать внешние риски.
Сегодня государство регулирует цены на 37 видов товаров и услуг, а это негативно влияет на свободную конкуренцию. В этой связи в дальнейшем основное внимание необходимо уделять не определению цен, а их снижению и повышению качества продукции за счет здоровой конкуренции между предприятиями.
На основе изучения международного опыта нужно открыть дорогу частному сектору в тех монопольных сферах, где могут быть созданы условия для конкуренции и формирования конкурентной среды. В этой связи необходимо обновить законы о естественных монополиях и конкуренции, а также разработать Стратегию формирования конкурентной среды.
Единственный путь обеспечения устойчивых цен на продукты питания на потребительском рынке – наращивание объемов производства плодоовощной, животноводческой и другой продовольственной продукции, а также создание эффективной непрерывной цепочки «поле – прилавок». Правительство совместно с органами власти на местах должно обеспечить исполнение этой задачи.
Следует усилить контроль за целевым и рациональным использованием бюджетных средств.
В этом году мы определили предельную верхнюю границу государственного внешнего долга. Отныне будет уделяться серьезное внимание изучению окупаемости и эффективному использованию займов международных финансовых организаций.
Кабинету Министров поручается в 3-месячный срок разработать с привлечением международных экспертов проекты законов “О государственном финансовом контроле” и “О государственном долге”.
Пока мы не искореним «теневую экономику», серьезно препятствующую нашим реформам, не может быть и речи о формировании здоровой конкуренции и благоприятного инвестиционного климата.
Кабинету Министров в двухмесячный срок необходимо с привлечением зарубежных специалистов глубоко проанализировать факторы возникновения «теневой экономики» и утвердить программу противодействия ей.
В настоящее время для наведения порядка на рынке алкогольной и табачной продукции начато внедрение системы цифровой маркировки товаров. В последующем такую же систему мы будем использовать и в сфере оборота фармацевтической продукции.
Кабинету Министров поручается взять под особый контроль проект внедрения цифровой маркировки и онлайн-касс, который осуществляется за счет прямых инвестиций в размере 200 миллионов долларов.
Во-вторых, для развития экономики высокими темпами нам нужно последовательно продолжать активную инвестиционную политику.
В нынешнем году будут освоены инвестиции в размере 23 миллиардов долларов с введением в строй 206 новых крупных производственных объектов. В частности, на базе Шуртанского газохимического комплекса будут введены мощности по выпуску жидкого синтетического топлива, в акционерном обществе “Навоиазот” – азотной кислоты, аммиака и карбамида.
Запланирована сдача в эксплуатацию Ташкентского металлургического завода, Сергелийской ветки Ташкентского метрополитена, завершение первого этапа строительства надземного кольцевого метро.
Хочу особо отметить, что значительная часть осваиваемых в 2020 году инвестиций составят прямые иностранные инвестиции и кредиты.
В целях поддержки инвесторов внедряются механизмы рассрочки уплаты налогов, частичной компенсации государством расходов на создание инфраструктуры.
Вместе с тем расширена практика вычета при исчислении налога на прибыль расходов на закупку нового технологического оборудования, строительство и модернизацию новых объектов.
Следует провести инвентаризацию около 3 тысяч предприятий с государственной долей и принять меры для кардинального уменьшения участия государства в тех сферах, где развиваются частный сектор и конкуренция.
Необходимо реализовать на таких стратегических предприятиях, как Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты, новые инвестиционные проекты и вместе с тем превратить их в полноценных участников международного финансового рынка. Для этого в 2020 году – завершить подготовку финансовых отчетов на основе международных стандартов, переоценку запасов и внедрить современное корпоративное управление.
В нефтегазовой сфере следует с привлечением зарубежных экспертов повысить эффективность управления государственными предприятиями и оптимизировать расходы, достичь сокращения имеющейся задолженности.
С учетом этих задач Кабинету Министров поручается в двухмесячный срок разработать Стратегию управления и реформирования предприятий с государственным участием.
Для активного привлечения иностранных инвесторов необходимо в марте текущего года провести на высоком организационном уровне Ташкентский международный инвестиционный форум.
Одно из эффективных средств привлечения инвестиций – механизм государственно-частного партнерства, его следует широко внедрить в сферах транспорта, энергетики, дорожного строительства, коммунальных услуг, медицины, образования и других.
В настоящее время строительная отрасль стала одним из важных “драйверов” экономики. Это подтверждает и тот факт, что ее доля в валовом внутреннем продукте превысила 6 процентов. В целях дальнейшего развития отрасли необходимо гармонизировать нормы и правила в сфере строительства с международными стандартами, внедрять современные строительные технологии и материалы, кардинально реформировать систему подготовки кадров.
Вместе с тем следует разработать конкретные критерии проведения тендеров и широко применять в этой системе информационные технологии.
Кабинету Министров поручается в 2-месячный срок разработать стратегию развития строительной отрасли до 2025 года.
В-третьих, нам необходимо принять в этом году решительные меры по развитию банковской системы.
К сожалению, банковская система отстает на 10-15 лет от современных требований по развитию цифровых технологий, внедрению новых банковских продуктов и программного обеспечения.
Начиная с 2020 года, в каждом банке будет реализована масштабная программа трансформации.
В центре нашего внимания будет находиться повышение капитальной, ресурсной базы и доходности банков.
В банковской системе нам следует наладить деятельность “фабрики проектов”, направленной на поддержку предпринимателей.
Наши банки должны выходить на международные финансовые рынки, привлекать доступные и долгосрочные ресурсы. Целесообразен выпуск в текущем году “евробондов” Национальным банком и «Ипотекабанком».
Банки с государственной долей будут поэтапно реализованы стратегическим инвесторам.
Главная цель реформ в банковской сфере – научить коммерческие банки клиентоориентированной работе.
В целях подготовки современных кадров Банковско-финансовая академия будет полностью реорганизована совместно с зарубежными специалистами.
Для внедрения в государственных банках современной банковской практики и менеджмента, новых банковских услуг на руководящие должности начато привлечение квалифицированных специалистов ведущих иностранных финансовых институтов. Работа в этом направлении будет продолжена.
Следует в корне обновить программное обеспечение банков путем широкого внедрения современных информационных технологий.
До 1 июля текущего года необходимо полностью запустить информационную систему «кредитных историй».
Важно формировать доверие населения к банковской системе и не допускать вмешательства в деятельность банков со стороны.
В-четвертых, производство конкурентоспособной продукции, поиск новых международных рынков и увеличение экспорта, полноценное использование транзитного потенциала являются залогом устойчивого экономического роста.
В текущем году будут образованы Фонд поддержки экспорта, призванный предоставлять экспортерам поручительство и компенсировать часть их расходов, а также Экспортно-кредитное агентство, которое займется организацией предэкспортного финансирования.
Предусматривается внедрение современных услуг страхования экспорта, механизмов компенсации государством части расходов на использование автомобильного и воздушного транспорта.
Следует улучшить систему контроля и инфраструктуры в сфере внешней торговли. В частности, на основе зарубежного опыта реформировать деятельность санитарных, карантинных, ветеринарных и других ведомств, осуществляющих контроль на таможенных постах.
В 2020 году предстоит принять около 3 тысяч стандартов, довести их число до 10 тысяч, а уровень соответствия международным стандартам – до 40 процентов.
В Андижанском, Термезском и Кунградском районах мы предусматриваем создание зон свободной торговли и развитие через них приграничной торговли.
Определением востребованных видов продукции, поиском рынков сбыта и ее реализацией должны заниматься частные трейдинговые компании. Для этого следует разработать пакет законов, упорядочивающих их деятельность.
Это касается торговли как на внешнем, так и на внутреннем рынках.
Кабинету Министров поручается в течение месяца разработать концепцию регулирования внешнеэкономической деятельности и принять соответствующие акты по обеспечению исполнения указанных задач.
В целях своевременной доставки нашей продукции на внешний и внутренний рынки, снижения ее себестоимости нам необходимо развивать сферу транспорта и логистики.
В железнодорожной сфере нужно разграничить перевозку пассажиров и грузов, эксплуатацию и обслуживание, то есть выделить естественно-монопольную часть и отдельно развивать те направления, куда можно привлечь частный сектор.
По мнению международных экспертов, за счет улучшения инфраструктуры, обеспечения прозрачности тарифов и открытия новых маршрутов транзитный потенциал нашей страны можно довести с нынешних 7 миллионов тонн до 16 миллионов.
Хочу обратить ваше внимание еще на один важный вопрос.
Для повышения доходов населения, создания дополнительных рабочих мест, наращивания производства нам нужны новые рынки.
Сегодня мы принимаем много законов и решений с учетом требований современной рыночной экономики. Однако, к сожалению, многие руководители, ответственные за их исполнение, все еще не могут избавиться от старых методов работы, равнодушного, формального подхода.
Открытый рынок диктует необходимость повышения качества продукции, снижения себестоимости, привлечения новых технологий, продвижения рыночных реформ. Следовательно мы должны встраиваться в международные цепочки производства, соответствовать требованиям рынка труда и идти в русле экономической интеграции.
Чтобы быть готовыми к диалогу и конкуренции на международном рынке, руководители отраслей должны упорно работать над собой.
Учитывая все эти факторы, мы хорошо понимаем необходимость расширения экономической интеграции.
Сегодня восемьдесят процентов наших внешнеторговых грузов перевозятся транзитом через Россию, Казахстан и Кыргызстан. При этом 50 процентов экспорта готовой продукции, а по некоторым позициям – свыше 80 процентов, приходится на долю этих стран.
Учитывая это, а также в целях создания благоприятных условий для наших граждан, работающих в России и Казахстане, в настоящее время изучается вопрос налаживания взаимодействия Узбекистана с Евразийским экономическим союзом. Безусловно, в этом серьезном вопросе мы будем исходить прежде всего из интересов нашего народа, опираться на его волю. Поэтому наши депутаты и сенаторы, являющиеся представителями народа, должны всесторонне обсудить данный вопрос в палатах парламента и с полной ответственностью высказать свою обоснованную позицию.
Кабинету Министров необходимо завершить анализ и комплексную оценку данного вопроса и по итогам представить соответствующие заключения и предложения палатам Олий Мажлиса.
Наряду с этим мы продолжим наш диалог с Всемирной торговой организацией и работу по заключению с Европейским Союзом нового Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Будем также развивать свое участие в других международных и региональных экономических организациях.
В-пятых, необходимо бесперебойно обеспечивать отрасли промышленности сырьем и создать соответствующую современную инфраструктуру.
Для обеспечения сырьем ряда важных отраслей экономики, в том числе химической, нефтегазовой, энергетической, электротехнической промышленноси, производства стройматериалов и ювелирной отрасли, прежде всего следует самым серьезным образом активизировать деятельность в сфере геологоразведки.
В нынешнем году на изучение перспективных площадей и увеличение разведанных запасов полезных ископаемых из бюджета выделяется 2 триллиона сумов.
Перед Государственным комитетом по геологии ставится задача, эффективно используя эти средства, разведать в текущем году на 35 процентов больше новых перспективных площадей и месторождений, а в следующем году – увеличить еще на 40 процентов.
Госкомгеологии совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли поручается сформировать пакет готовых проектов по не менее чем 20 месторождениям для привлечения потенциальных инвесторов к их разработке.
Вместе с тем Госкомгеологии должен внедрить в практику международную систему учета, классификации и управления углеводородами и их запасами.
Для обеспечения экономического роста чрезвычайно важно создать современную и эффективную инфраструктуру. В течение следующих трех лет будет выделено 9,8 триллиона сумов на строительство дорог, 4,6 триллиона сумов – на прокладку сетей водоснабжения, 18,2 триллиона – на строительство электросетей, 1,2 триллиона – на газоснабжение. Это финансирование – в разы больше, чем за последние десять лет.
В то же время на создание современной инфраструктуры и модернизацию имеющихся систем необходимо в 10 раз больше средств. Как бы это ни было сложно, мы будем ежегодно выделять средства в рамках инвестиционных программ и обязательно продолжим работу в этом направлении.
Вместе с тем направление половины сверхпрогнозных поступлений республиканского и местных бюджетов на развитие инфраструктуры должно стать одной из главных задач Министерства финансов и хокимов в текущем году. Целесообразно с участием Законодательной палаты и Счетной палаты организовать с выездом на места изучение целевого и эффективного использования этих средств.”