СМТИда Германиянинг Ўзбекистондаги элчиси Гюнтер Оверфелд билан учрашув бўлиб ўтди. Суҳбат давомида томонлар Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги икки ва кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилишди.
Учрашувда Г.Оверфелд Германия Федератив Республикаси Марказий Осиё билан яқин шериклик алоқаларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор беришини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Берлин учун ижобий ички ва минтақавий динамика кузатилаётган ва тобора муҳим стратегик аҳамиятга эга бўлган минтақа билан ҳамкорлик жуда муҳим ҳисобланади.
Шу билан бирга, элчи Германия Европа Иттифоқининг Марказий Осиёда ўзаро боғлиқликни ошириш бўйича қабул қилинган стратегияси доирасида Ўзбекистон билан савдо, энергетика, транспорт, ахборот технологияларини ривожлантириш соҳаларида қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ниятида эканлигини таъкидлади
Шунингдек, Г.Оверфелд Ўзбекистоннинг минтақада дўстлик ва ўзаро ишонч муҳитини яратишга қаратилган сиёсатини юқори баҳолади. Дипломатнинг сўзларига кўра, Ш.Мирзиёевнинг саъй-ҳаракатлари билан Марказий Осиёда «ўзгаришлар бошланди». Хусусан, Ўзбекистон ҳукуматининг қўшни давлатлар билан ҳамкорликни кучайтириш бўйича илгари сураётган сиёсати Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги турли муаммоларни «муаммосиз» ҳал этиш учун шароит яратмоқда.
Суҳбат чоғида томонлар Афғонистон муаммосини тинч йўл билан ҳал этиш юзасидан ҳам фикр алмашишди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистоннинг Қобулни минтақадаги иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларига фаол жалб қилиш сиёсати алоҳида таъкидланди. Бу эса, томонларнинг фикрича, ушбу мамлакатда инқирозни тезроқ ҳал қилишга ёрдам беради.
Учрашув якунида томонлар амалдаги ҳамкорликни давом эттиришга, конструктив мулоқотни чуқурлаштиришга ва кун тартибидаги икки томонлама кўплаб масалалар бўйича фикр алмашишга умид билдирдилар.

Встреча с Послом Германии
В ИСМИ состоялась встреча с Послом Германии в Узбекистане Гюнтером Оверфельдом. В ходе беседы обсуждены перспективы развития дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и ФРГ на двусторонней и многосторонней основе.
На встрече глава германской дипмиссии подчеркнул, что ФРГ уделяет повышенное внимание укреплению тесных партнёрских связей с Центральной Азией. По его словам, для Берлина весьма важно сотрудничество с регионом, который приобретает всё более важное стратегическое значение на фоне позитивной внутренней и региональной динамики.
При этом посол особо подчеркнул, что германская сторона в рамках принятой Стратегии ЕС по усилению взаимосвязанности в Центральной Азии намерена реализовать совместные инвестиционные проекты с Узбекистаном в сфере развития торговли, энергетики, транспорта, информационных технологий.
Г.Оверфельд также высоко оценил политику Узбекистана, нацеленную на создание атмосферы дружбы и взаимного доверия в регионе. Как заявил дипломат, благодаря усилиям Ш.Мирзиёева в Центральной Азии «многое пришло в движение». В частности, продвигаемый Руководством Узбекистана курс по укреплению сотрудничества с сопредельными государствами создаёт условия для «гладкого» решения различных вопросов между странами ЦА.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам мирного урегулирования афганской проблемы. В данном контексте особо отмечена политика Узбекистана по активному вовлечению Кабула в региональные экономические и инфраструктурные проекты, которая содействует скорейшему разрешению кризиса в этой стране.
В завершении встречи стороны выразили надежду на продолжение имеющегося курса, углубление конструктивного диалога и обмена мнениями по широкому спектру вопросов двусторонней повестки.