YUNESKO bilan hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy ilmiy salohiyatini ochishda muhim mexanizm bo‘lib xizmat qilmoqda
18-aprel kuni Ostona shahrida Qozog‘iston Respublikasi Prezident markazi tomonidan YUNESKOning Olmaotadagi mintaqaviy vakolatxonasi hamkorligida tashkil etilgan “Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanishi uchun ilmiy hamkorlikni mustahkamlash” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi.
Tadbir Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan 2024–2033-yillarni Barqaror rivojlanish uchun xalqaro fan o‘n yilligi deb e’lon qilingan kunga to‘g‘ri keldi.
Anjumanda so‘zga chiqqan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktorining birinchi o‘rinbosari Akramjon Ne’matov Qozog‘iston va O‘zbekiston YUNESKO doirasida muhim missiyalarni amalga oshirayotganini alohida ta’kidladi. Jumladan, Qozog‘iston 2023-2027 yilgacha YUNESKOning Butunjahon merosi qo‘mitasiga saylangan.  O‘zbekiston esa 2025-yil 40 yil ichida ilk bor Parijda emas Samarqandda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini o‘tkazadi.
Akramjon Ne’matov mamlakatlar birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan madaniyat, fan va ta’lim sohasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga munosib hissa qo‘shishiga ishonch bildirdi.
“Bugungi Ostona konferensiyasi esa mamlakatlarimizning xalqaro ilmiy muloqotda birgalikda ishtirok etishga, ham global miqyosda, ham Markaziy Osiyo mintaqasida barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishda eng yangi ilm-fan yutuqlaridan birgalikda foydalanishga tayyorligining yaqqol koʻrsatkichidir”, - dedi u.
Ekspertning fikricha, YUNESKO bilan hamkorlik Markaziy Osiyo davlatlarining umumiy ilmiy salohiyatini ochish va xalqaro ilmiy hamjamiyat bilan samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda muhim mexanizm bo‘lib xizmat qilishi mumkin va hozirdanoq xizmat qilmoqda.
Uning so’zlariga kora, buning uchun barcha shart-sharoitlar mavjud.
Keyingi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari YUNESKO bilan hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqdi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yilda YUNESKOning Parijdagi qarorgohiga tashrifi yakunlari bo‘yicha Tashkilot amaliyotida ilk bor Davlat dasturi qabul qilingan edi. 2019 yilda esa YUNESKO Bosh direktori Odri Azulening O‘zbekistonga javob tashrifi yakunlari bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha alohida “yoʻl xaritasi” ishlab chiqilgan.
O‘zbekiston rahbari tashabbusi bilan 2021-yilda YUNESKO shafeligida qadimiy Xiva shahrida “Markaziy Osiyo jahon sivilizatsiyalari chorrahasida” xalqaro forumining o‘tkazilishi muhim voqea bo‘ldi.
YUNESKO Bosh konferensiyasi rezolyutsiyasi bilan bir ovozdan ma’qullangan deklaratsiya “Xiva jarayoni” deb nomlangan muloqot maydoni – mintaqada barqaror tinchlik va taraqqiyotni birgalikda ta’minlashda mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan muloqotlarni boshlab berdi.
Akramjon Ne’matov kuchlarni birlashtirib, bugungi kunda mintaqa oldida turgan umumiy muammolarni hal etishga yo‘naltirish va bu jarayonni amaliy mazmun bilan to‘ldirish mumkinligiga ishonch bildirdi.
Bugungi kunda bunday hamkorlik uchun barcha shart-sharoit yaratilgani ta’kidlandi. Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining keyingi yillardagi siyosiy irodasi va birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli mintaqaviy hamkorlik barqaror bo‘lib, yuksalish yo‘lida izchil rivojlanmoqda.
Markaziy Osiyoda o‘zaro ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va muloqotga asoslangan mutlaqo yangi siyosiy muhit shakllanib, o‘zaro manfaatli hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish tendentsiyasi mustahkamlandi.
Mintaqaviy hamkorlik sezilarli natijalar bermoqda.
2016-2023 yillarda Markaziy Osiyoda tashqi savdo hajmi ikki baravardan ortiq, mintaqada toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar 45 foizga oshdi. O‘zaro investitsiyalar hajmi qariyb 6 barobar oshdi. Natijada mintaqa mamlakatlari yalpi ichki mahsuloti 47 foizga o‘sdi.
Biroq, SMTI direktorining birinchi o‘rinbosarining fikricha, Markaziy Osiyoning salohiyati to‘liqligicha ochilmagan. Mintaqa iqtisodiy faoliyat markazlari tutashgan joyda joylashgan bo’lib, yetarli resurs bazasiga, rivojlangan ishlab chiqarish va kadrlar salohiyatiga ega. Ushbu mintaqada 80 million aholi istiqomat qiladi va bu yosh, dinamik mintaqa bo'lib, o'rtacha yosh ko’rsatkichi 28 yoshni tashkil qiladi.
“Mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish Markaziy Osiyoning ichki zaxiralarini ochib beradi, mintaqani mintaqalararo oʻzaro bogʻliqlikning ajralmas boʻgʻiniga aylantiradi, oʻzini-oʻzi taʼminlash va barqarorligini, zamonamiz chaqiriqlariga yanada samarali javob berish qobiliyatini oshiradi”, - deya xulosa qildi. Akramjon Ne'matov.
Ma’lumot uchun: Anjumanda davlat va jamoat arboblari, Qozog‘iston Respublikasi parlamenti deputatlari, Qozog‘istonda akkreditatsiyadan o‘tgan diplomatik missiyalar va xalqaro tashkilotlar vakillari, tadqiqotchi olimlar, ekspertlar va boshqalar ishtirok etdi.

18 апреля в Астане состоялась международная научно-практическая конференция «Укрепление научного сотрудничества для устойчивого развития Центральной Азии», организованная Президентским центром Республики Казахстан совместно с Региональным офисом ЮНЕСКО в г. Алматы.
Мероприятие приурочено к провозглашению ГА ООН 2024–2033 годов Международным десятилетием наук в интересах устойчивого развития.
Выступая на конференции, первый заместитель директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) Акрамжон Неъматов особо подчеркнул, что Казахстан и Узбекистан выполняют важные миссии в рамках ЮНЕСКО. В частности, Казахстан был избран в Комитет всемирного наследия ЮНЕСКО на 2023-2027 годы, а Узбекистан в 2025 году впервые за 40 лет вне Парижа проведет в г.Самарканде 43-ю сессию Генеральной конференции ЮНЕСКО.
По убеждению Акрамжона Неъматова, совместными усилиями страны внесут достойный вклад в развитие международного сотрудничества в области культуры, науки и образования.
«И сегодняшняя конференция в г.Астане является ярким показателем готовности наших стран сообща участвовать в международном научном диалоге, совместно задействовать последние достижения науки в деле реализации целей в области устойчивого развития как в глобальном масштабе, так и регионе Центральной Азии», - заявил он.
Как считает эксперт, несомненно, партнерство с ЮНЕСКО может служить и уже служит в качестве важного механизма раскрытия общего научного потенциала государств ЦА, налаживания эффективного сотрудничества с международным научным сообществом.
По его словам, для этого имеются все предпосылки. В последние годы страны Центральной Азии вывели на качественно новый уровень взаимодействие с ЮНЕСКО. В частности, по итогам визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в штаб-квартиру ЮНЕСКО в Париже в 2018 году впервые в практике Организации была принята Страновая программа, а по итогам ответного визита Генерального директора ЮНЕСКО Одри Азуле в Узбекистан в 2019 году – отдельная «дорожная карта» по развитию двустороннего сотрудничества.
Важным событием стало проведение по инициативе лидера Узбекистана в 2021 году в древнем городе Хиве под эгидой ЮНЕСКО международного форума «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций».
В принятой по его итогам декларации, которая была единогласно одобрена резолюцией Генеральной конференции ЮНЕСКО, был запущен так называемый «Хивинский процесс» – диалоговая платформа, призванная продвигать региональное и международное сотрудничество в деле коллективного обеспечения устойчивого мира и развития в регионе.
Акрамжон Неъматов выразил уверенность в том, что, объединив усилия, можно наполнить практическим содержанием данный процесс и направить его на решение тех общих задач, которые сегодня стоят перед регионом.
Было отмечено, что для такого взаимодействия сегодня созданы все условия. Благодаря политической воле и совместным усилиям лидеров Центральной Азии в последние годы региональное сотрудничество обрело устойчивый характер, поступательно развивается по восходящей траектории.
В Центральной Азии сформировалась абсолютно новая политическая атмосфера взаимного доверия, добрососедства и диалога, прочно утвердился тренд на всестороннее развитие взаимовыгодного сотрудничества.
Региональная кооперация дает свои ощутимые результаты. С 2016 года по 2023 г. внешняя торговля Центральной Азии выросла более чем в два раза, ПИИ в регион – на 45%. Почти в 6 раз увеличились объёмы взаимных инвестиций. Как следствие, совокупный ВВП стран региона вырос на 47%.
Однако, по признанию первого заместителя директора ИСМИ, потенциал Центральной Азии еще не полностью раскрыт. Регион расположен на стыке между центрами экономической активности, обладает достаточной ресурсно-сырьевой базой, развитым производственным и человеческим потенциалом. Здесь проживает 80 млн. человек, это молодой, динамичный регион, где средний возраст составляет 28 лет.
«Дальнейшее развитие регионального сотрудничества позволит раскрыть внутренние резервы Центральной Азии, трансформировать регион в неотъемлемое звено межрегиональной взаимосвязанности, повысить его самодостаточность и устойчивость, способность более эффективно реагировать на вызовы современности», - резюмировал Акрамжон Неъматов.
Справочно: На конференции приняли участие государственные и общественные деятели, депутаты Парламента Республики Казахстан, представители дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в Казахстане, ученые-исследователи, эксперты и другие.
Сегодня в Астане прошла международная научно-практическая конференция «Укрепление научного сотрудничества для устойчивого развития Центральной Азии», организованная Президентским центром Республики Казахстан совместно с Региональным офисом ЮНЕСКО в г. Алматы.