SMTIda Germaniya delegatsiyasi bilan uchrashuv bo'lib o'tdi
Joriy yilning 15 aprelida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Germaniya Bundestagi Sotsial-demokratik partiyasi deputatlar guruhining tashqi siyosat bo‘yicha matbuot kotibi Nils Shmidt, Bundestagning tashqi siyosat bo‘yicha ishchi guruhi koordinatori Dirk Savistki, shuningdek, Fridrix Ebert jamg‘armasining Sharqiy Yevropa departamenti rahbari Kristina Linke va ushbu Jamg'armaning O'zbekiston va Qirg'izistondagi vakolatxonasining mintaqaviy direktori Filipp Yan bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida Germaniya tomoniga O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan siyosiy va iqtisodiy islohotlar, olib borilayotgan ochiq tashqi siyosat, jumladan, amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan Markaziy Osiyodagi mintaqaviy kun tartibi haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuvda Afgʻonistonda mustahkam va uzoq muddatli tinchlikka erishish boʻyicha Toshkentning pozitsiyasi va yondashuvlari ma’lum qilindi. Bu mamlakat iqtisodiyotining tiklanishi Afg‘oniston hududida barqarorlikni mustahkamlashning garovidir.
Keyingi yillarda yanada ishonchli va tizimli xarakter kasb etayotgan O‘zbekiston-Germaniya munosabatlari istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi. Germaniya Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlar orasida Oʻzbekistonning eng yirik savdo-iqtisodiy hamkori ekanligi alohida taʼkidlandi.
Germaniyalik hamkasblar bilan suhbat chog‘ida SMTI va Fridrix Ebert jamg‘armasi o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish yuzasidan fikr almashildi. Mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish, iqlim oʻzgarishi oqibatlarini yumshatish va ularga moslashish, yashil energiya, transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish boʻyicha takliflar ishlab chiqishdan manfaatdorlik bildirildi.

15 апреля текущего года в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан (ИСМИ) состоялась встреча с немецкой делегацией - пресс-секретарем по внешней политике парламентской группы Социал-демократической партии Германии в Бундестаге Нильсом Шмидтом, координатором рабочей группы по внешней политике Бундестага Дирком Савистким, а также руководителем департамента Восточной Европы Фонда имени Фридриха Эберта Кристиной Линке и Региональным директором Представительства этого Фонда в Узбекистане и Кыргызстане Филипом Яном.
В ходе переговоров германская сторона была проинформирована о проводимых в Узбекистане политических и экономических реформах, реализуемой открытой внешней политике, в том числе региональной повестке в Центральной Азии, нацеленной на развитие практического сотрудничества.
На встрече озвучены позиции и подходы Ташкента по достижению прочного и долгосрочного мира в Афганистане. Было отмечено, что восстановление экономики этой страны является ключом к укреплению стабильности на афганской территории.
Особое внимание было уделено перспективам узбекско-германских отношений, которые в последние годы приобрели еще более доверительный и системный характер. Подчеркивалось, что Германия является крупнейшим торгово-экономическим партнером Узбекистана среди государств-членов Евросоюза.
В ходе беседы с германскими коллегами состоялся также обмен мнениями по расширению отношений ИСМИ с Фондом имени Фридриха Эберта. Выражена заинтересованность в проведении совместных мероприятий, направленных на укрепление регионального сотрудничества, выработку предложений в области смягчения и адаптации к последствиям изменения климата, «зелёной» энергетики, развития транспортно-коммуникационных связей.