SMTIda Pokiston diplomatlari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 23 yanvarida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida Pokistonning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Asif Durrani, shuningdek, Pokiston Islom Respublikasining mamlakatimizdagi elchisi Ahmad Faruq bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida Afg‘onistondagi mavjud vaziyat, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash masalalari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Pokistonlik mehmonlarga O‘zbekistonning Afg‘onistonning tinch va barqaror rivojlanishiga ko‘maklashish, Qobulni mintaqalararo iqtisodiy aloqalarga jalb etish borasidagi prinsipial pozitsiyasi haqida ma’lumot berildi.
A.Durrani Toshkentning sa’y-harakatlari va tashabbuslarini yuksak baholab, dolzarb mintaqaviy muammolarni hal etish va qo‘shma iqtisodiy loyihalarni Afg‘onistonda ham amalga oshirish bo‘yicha O‘zbekiston-Pokiston o’rtasidagi har tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi.

В ИСМИ состоялась встреча с пакистанскими дипломатами
23 января т.г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча со специальным представителем Пакистана по Афганистану Асифом Дуррани, а также послом ИРП в нашей стране Ахмедом Фаруком.
В ходе переговоров состоялся обстоятельный обмен мнениями относительно текущей ситуации в Афганистане, обеспечения региональной безопасности и стабильности.
До пакистанских гостей была доведена принципиальная позиция Узбекистана по содействию мирному и устойчивому развитию Афганистана, вовлечению Кабула в межрегиональные экономические связи.
А.Дуррани высоко оценил усилия и инициативы Ташкента, подчеркнул важность дальнейшего расширения всестороннего узбекско-пакистанского партнерства по решению актуальных региональных проблем, реализации совместных экономических проектов, в том числе в Афганистане.