SMTIda AQShning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 12 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar institutida AQShning O‘zbekistondagi elchisi Jonatan Henik bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar davomida mintaqaviy hamkorlik va Markaziy Osiyodagi xavfsizlik masalalari bo'yicha batafsil fikrlar almashildi.
Amerikalik mehmonlarga O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda rivojlanish va barqarorlik, shuningdek, xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar borasidagi pozitsiyasi yetkazildi.
Jonatan Henik O‘zbekiston rahbariyatining pragmatik va konstruktiv tashqi siyosatni amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi va Markaziy Osiyoda hamkorlik aloqalarining rivojlanishini qo‘llab-quvvatladi.
Suhbat chog‘ida tomonlar O‘zbekiston-AQSh hamkorligini yanada rivojlantirishdan, xususan, ikki mamlakat tahliliy markazlari o’rtasidagi aloqalarni mustahkamlashdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini ta’kidladilar.

В ИСМИ состоялась встреча с послом США в Узбекистане
12 декабря т.г. в Институте стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан состоялась встреча с послом США в Узбекистане Джонатаном Хэнником.
В ходе переговоров состоялся обстоятельный обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества и безопасности в Центральной Азии.
До американских гостей была доведена позиция Узбекистана по обеспечению устойчивого развития и стабильности в Центральной Азии, а также по актуальным вопросам международной повестки.
Дж.Хэнник высоко оценил усилия Руководства Узбекистана по выстраиванию прагматичной и конструктивной внешней политики и выразил поддержку развитию кооперационных связей в Центральной Азии.
В ходе встречи стороны высказали взаимную заинтересованность в дальнейшем развитии узбекско-американского сотрудничества, в том числе по линии «мозговых центров» двух стран.