SMTIda BMT yuqori darajadagi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Shu yilning 18 avgust kuni O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripov BMT Bosh kotibining yordamchisi Miroslav Yencha va BMT Bosh kotibining maxsus vakili, tashkilotning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi (MOPDMM) rahbari Kaxa Imnadze bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida mintaqaviy va xalqaro xavfsizlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi, BMTning maxsus muassasalari bilan hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv ishtirokchilari keyingi yillarda O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladilar. M.Yenchaning taʼkidlashicha, “qisqa vaqt ichida Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 6 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi, Oʻzbekistonda Tashkilot shafeligida koʻplab qoʻshma tadbirlar tashkil etildi”.
Mehmonlar O‘zbekistonning Markaziy Osiyo mintaqasini birlashtirishdagi rolini ham alohida ta’kidladilar. Shu nuqtai nazardan, Markaziy Osiyo mintaqasi yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va o‘zaro manfaatli hamkorlik makoniga aylanib borayotganiga e’tibor qaratilmoqda. – Biz O‘zbekistonning mintaqaviy hamkorlik integratsiyasining dvigateli sifatidagi rolini yuqori baholaymiz, – dedi M.Yencha.
Shuningdek, mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr almashish va takliflar ishlab chiqish uchun samarali platformaga aylangan Markaziy Osiyo ekspertlar forumini tashkil etishda SMTI va MOPDMM o‘rtasida yaqin aloqalar o‘rnatilishi ta’kidlandi.
Muzokaralar chogʻida Afgʻonistondagi vaziyat sharoitida mintaqada xavfsizlikni taʼminlash masalalariga ham eʼtibor qaratildi. Ushbu mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish bo‘yicha birgalikdagi ishlar muhimligi ta’kidlandi.
Fursatdan foydalanib, SMTI direktori Kaxa Imnadzeni BMT Bosh kotibining maxsus vakili etib tayinlangani bilan samimiy tabrikladi. U, shuningdek, O‘zbekiston tomoni MOPDMM bilan tomonlarni qiziqtirgan barcha masalalar bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilishga tayyorligini ta’kidladi.

18 августа т.г состоялась встреча директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова с помощником Генерального секретаря ООН Мирославом Енчей и Специальным представителем Генерального секретаря ООН, главой Регионального центра Организации Объединенных Наций по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Кахой Имнадзе.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной безопасности, обсуждены перспективы сотрудничества со спецучреждениями ООН.
Участники встречи подчеркнули, что за последние годы двустороннее взаимодействие Узбекистана с ООН развивается интенсивно. По словам М.Енчи, «за короткий период времени по инициативе Шавката Мирзиёева были приняты 6 резолюций Генассамблеи ООН, организованы многочисленные совместные мероприятия под эгидой Организации в Узбекистане».
Гости также особо отметили роль Узбекистана в консолидации региона Центральной Азии. В данном контексте обращено внимание на то, что Центральноазиатский регион, превращается в пространство добрососедства, доверия и взаимовыгодного сотрудничества. «Мы высоко ценим роль Узбекистана в качестве мотора интеграции регионального сотрудничества», отметил М.Енча.
В данном контексте констатировалось установление тесных контактов между ИСМИ и РЦПДЦА в организации Центральноазиатского экспертного форума, который стал продуктивной платформой для обмена мнениями и выработки предложений по дальнейшему укреплению регионального взаимодействия.
В ходе переговоров стороны также акцентировали внимание на вопросах обеспечения безопасности в регионе в контексте ситуации в Афганистане. Подчеркнута важность совместной работы по содействию социальному и экономическому развитию этой страны.
Пользуясь случаем, директор ИСМИ искренне поздравил Каху Имнадзе в связи с его назначением на должность Специального представителя Генерального секретаря ООН. Он также подчеркнул готовность узбекской стороны тесно сотрудничать с РЦПДЦА по всем вопросам, представляющим взаимный интерес.