Ўзбекистон билан Эрон ўртасидаги кенг қамровли ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ҳужжатлар қабул қилинди
Олий даражадаги музокаралар якунлангач, икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисий икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш тўғрисида Қўшма баёнотни имзоладилар.
Бундан ташқари, ташриф доирасида ҳукуматлар, идоралар ва ҳудудлар даражасида 15 та ҳужжат қабул қилинди.
Ҳукуматлар ўртасидаги имтиёзли савдо тўғрисидаги битим, Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлиги ва Эрон Миллий стандарт ташкилоти ўртасидаги ҳамкорлик дастури, Технологиялар ва инновациялар соҳасида ҳамкорлик бўйича Ҳаракатлар режаси шулар жумласидан.
Қўшма эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш, фармацевтика, транспорт ва транзит соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар қабул қилинди.
Шунингдек, Спорт соҳасида ҳамкорлик бўйича қўшма чора-тадбирлар режаси, Низоларни ҳал этиш ва арбитраж тўғрисида англашув меморандуми, Қайта суғурталаш соҳасида ҳамкорлик бўйича факультатив битим ва бошқа ҳужжатлар ҳам имзоланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Ибрахим Раиси подписали Совместное заявление об укреплении сотрудничества между двумя странами.
Кроме того, в рамках визита принято 15 документов на уровне правительств, ведомств и регионов.
В их числе Соглашение между правительствами о преференциальной торговле, Программа сотрудничества между Агентством технического регулирования Узбекистана и Национальной стандартной организацией Ирана, План действий по сотрудничеству в области технологий и инноваций.
Приняты меморандумы о сотрудничестве в области создания совместных свободных экономических зон, фармацевтики, транспорта и транзита.
Также были подписаны План совместных мер в области спорта, Меморандум о взаимопонимании в области разрешения споров и арбитража, Факультативное соглашение по сотрудничеству в области перестрахования и другие документы.
В рамках официального визита в Исламскую Республику Иран Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил специализированную выставку инноваций и технологий, которая открылась в городе Тегеране.