Ўзбекистон Президенти Қирғизистон билан ҳамкорликдаги лойиҳаларни жадаллаштириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 9 март куни Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси Раиси – Президент Администрацияси раҳбари Ақилбек Жапаровни қабул қилди.
Учрашув аввалида Ақилбек Жапаров давлатимиз раҳбарига Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаровнинг самимий саломини етказди.
Жорий йилнинг январь ойида Бишкек шаҳрида эришилган олий даражадаги келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Ўзбекистон-Қирғизистон кенг кўламли стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, иқтисодиёт, савдо, энергетика, транспорт ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни кенгайтириш ҳамда ҳудудлараро алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувларни фаоллаштиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Автомобилсозликда, пахта-тўқимачилик кластерларини ташкил этиш, электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш, фойдали қазилмалар конларини биргаликда ўзлаштириш бўйича кооперация лойиҳаларини жадал суръатда амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда Қамбарота-1 ГЭСни биргаликда барпо этишнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди. “Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон” темир йўли лойиҳасини фаол тайёрлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Жорий йилда парламентлар, ҳукуматлар, экспертлар, жамоатчилик ва ёшлар даражасида икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган бир қатор қўшма тадбирларни ўтказиш мўлжаллангани таъкидланди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 марта принял Председателя Кабинета Министров – руководителя Администрации Президента Кыргызстана Акылбека Жапарова.
В начале встречи Акылбек Жапаров передал главе нашего государства искренние приветствия Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в январе этого года в городе Бишкеке.
Особое внимание уделено дальнейшему углублению узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства, расширению сотрудничества в области экономики, торговли, энергетики, транспорта и логистики, а также активизации межрегиональных контактов и культурно-гуманитарного обмена.
Подчеркнута важность скорейшей реализации проектов кооперации в автомобилестроении, по созданию совместных хлопково-текстильных кластеров, выпуску электроприборов, а также совместному освоению месторождений полезных ископаемых.
В ходе встречи обсуждены практические аспекты совместного строительства Камбаратинской ГЭС-1. Подчеркнута необходимость активной подготовки проекта железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Отмечено, что в текущем году намечено активное проведение ряда совместных мероприятий на уровне парламентов, правительств, экспертов, общественности и молодежи, направленных на углубление многопланового сотрудничества между двумя странами.
Состоялся также обмен мнениями по актуальным аспектам регионального сотрудничества.
09.03.2023Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина с переизбранием на высший пост на первой сессии Всекитайского собрания народных представителей 14-го созыва.