Ўзбекистонда “2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича саъй-ҳаракатлар ўн йиллиги” ташаббуси амалга оширила бошланди
Бугун Тошкентда “2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича саъй-ҳаракатлар ўн йиллиги” ташаббусини амалга оширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Тадбир 2 март кунига тўғри келганлиги бежиз эмас. Шу куни 28 йил илгари Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг тўла ҳуқуқли аъзоси бўлди.
Ушбу тадбир БМТнинг Ўзбекистондаги мамлакат гуруҳи ҳамда Олий Мажлис Сенати ва “Yuksalish” умуммиллий ҳаракати томонидан ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Сенат Раиси Бирлашган Миллатлар Ташкилоти билан муносабатларни фаоллаштириш ва ҳамкорликни ривожлантириш Ўзбекистон Республикаси миллий манфаатларига тўлиқ жавоб беришини таъкидлади. 2030 йилгача БМТ кун тартибидаги Барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) босқичма-босқич эришиш БМТ ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишларидан бири ҳисобланади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси нормалари БРМ тўлиқ ҳамоҳанглиги ва мослигига урғу берилди. Шундан келиб чиқиб, мамлакатимиз БМТнинг резолюциялари ва қарорларини амалда рўёбга чиқаришга, шунингдек уларни бажариш учун ҳамкорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор бермоқда.
Шу мақсадда Олий Мажлис палаталари томонидан 2030 йилгача барқарор ривожланиш соҳасидаги Миллий мақсадлар ва вазифалар амалга оширилишини назорат қилувчи парламент комиссияси ташкил этилди.
Қашшоқликка барҳам беришга, аҳоли саломатлигини яхшилашга, хотин-қизларга нисбатан зўравонликка қарши курашишга, экология масалаларини ҳал этишга, гендер тенгликни таъминлашга ва бошқа йўналишларга алоҳида эътибор қаратилиши таъкидланди.
Барча ушбу чоралар мамлакат ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган кенг миқёсли янгиланишлар ва ислоҳотлар давомида аҳоли учун муҳим ҳамда зарур амалий натижаларга эришишга қаратилган.

Сегодня в Ташкенте состоялась мероприятие, посвященное запуску в Узбекистане инициативы «Десятилетие действий по достижению Целей устойчивого развития до 2030 года». Оно приурочено ко 2 марта, когда 28 лет назад Узбекистан стал полноправным членом Организации Объединенных Наций.
Организаторами данного мероприятия выступила страновая группа ООН в Узбекистане совместно с Сенатом Олий Мажлиса и общенациональным движением «Yuksalish».
В мероприятии приняла участие и выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева.
Председатель Сената отметила, что активные отношения и развитие взаимодействия с Организацией Объединенных Наций полностью отвечают национальным интересам Республики Узбекистан. Одним из важных направлений взаимодействия между ООН и Узбекистаном является последовательное достижение Целей устойчивого развития Генеральной повестки дня ООН до 2030 года (ЦУР).
Подчеркивалось, что положения Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан до 2021 года полностью созвучны и совпадают с ЦУР. Исходя из этого, наша страна уделяет особое внимание практической реализации резолюций и решений ООН, а также развитию сотрудничества для их выполнения.
В этих целях палатами Олий Мажлиса образована Парламентская комиссия по контролю за реализацией Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Отмечалось, что особое внимание будет уделено искоренению бедности, улучшению здоровья населения, противодействию насилию в отношении женщин, решению экологических вопросов, обеспечению гендерного равенства и другим направлениям.
Все эти меры направлены на достижение важных и нужных для населения практических результатов в ходе широкомасштабных преобразований и реформ, осуществляемых во всех сферах жизни страны.
Белорусские предприятия-экспортеры подписали более 30 соглашений и контрактов с узбекскими партнерами на полях Белорусско-узбекского аграрного форума.
03.03.2020Следующее
В Самарканде начала свою работу международная конференция "Имам Абу Мансур Матуриди и учение Матуриди: прошлое и настоящее".