Президент Нукусдаги технопаркни кўздан кечирди
Бу мажмуа ёшларнинг иқтидор ва кўникмаларини шакллантириш, янги иш ўринлари яратишга қаратилган. Хусусан, компьютер саводхонлиги, график дизайн, робототехника, 3D моделлаштириш, акселерация каби 9 та йўналишда йилига 1 минг 500 йигит-қиз таҳсил олиши мумкин. Бунинг учун замонавий техника, лаборатория ва устахона ускуналари ўрнатилган.
Ҳозирги кунда ўқув курслари битирувчиларининг ғоялари стартап шаклига келтирилиб, “Бўлажак олим”, “Technoways”, “Start4 Region” каби танловларга 50 га яқин лойиҳа топширилган. Шунингдек, “Орол денгизининг қурғоқчил ҳудудида уруғчилик плантациясини ташкил этиш” мавзусида умумий қиймати 955 миллион сўмлик лойиҳа амалга оширилмоқда. Бу денгизнинг қуриган тубидаги ерлардан фойдаланиш, сувни тежаш ҳамда тузни камайтиришга хизмат қилади.
Умуман олганда, ушбу технопарк ёшларнинг интилиш ва ғояларини такомилга етказгунча ёрдам беради.
Давлатимиз раҳбарига ёш фермер ва олимларнинг қуритилган органик помидор, оқова сувларни тозалаш ва балиқларга озуқабоп ўсимлик лойиҳалари ҳақида маълумот берилди. Яшил технологияларга асосланган бу лойиҳалар Европа давлатларининг сертификатларига сазовор бўлган.
Президентимиз бу лойиҳаларни молиявий қўллаб-қувватлаш, амалиётга кенгроқ жорий этиш кераклигини таъкидлади.

Президент ознакомился с технопарком в Нукусе
Этот комплекс нацелен на реализацию талантов и повышение навыков молодежи, создание новых рабочих мест. В частности, каждый год 1,5 тысячи юношей и девушек могут научиться здесь профессиям по 9 направлениям, таким как компьютерная грамотность, графический дизайн, робототехника, 3D-моделирование и акселерация. Для этого технопарк оснащен современной техникой, имеет лаборатории и мастерские.
В настоящее время на основе идей выпускников учебных курсов сформированы стартапы, около 50 проектов подано на конкурсы «Будущий ученый», “Technoways”, “Start4 Region”. Также реализуется проект общей стоимостью 955 миллионов сумов на тему “Организация плантации семян в засушливых условиях Приаралья”. Проект поможет использовать дно высохшего моря, экономить воду и уменьшить содержание соли в почве.
В целом технопарк служит молодым людям для реализации своих устремлений и идей.
Глава государства был проинформирован о проектах молодых инноваторов в области производства сушеных органических помидоров, очистки сточных вод и выращивания растений для корма рыбам. Эти "зеленые" проекты получили сертификаты европейских стран.