Шавкат Мирзиёев: Ипотека кредити бўйича молиявий ресурслардан етишмовчилик бўлмайди
Аҳоли сони ўсиши билан уй-жойга эҳтиёж ҳам ошиши табиий. Шавкат Мирзиёев Президент вазифасига киришган илк паллаларданоқ бу долзарб масалани алоҳида эътиборга олиб, одамларни уй билан таъминлаш чораларини кўрди. Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 21 октябрдаги қарорига кўра, қишлоқларда, 22 ноябрдаги қарори билан эса шаҳарларда арзон уй-жойлар қуриш бўйича дастурлар қабул қилинди. Улар асосида, ўтган тўрт йилда 140 мингта уй-жой барпо этилди. Йилига қурилган уйларнинг ўртача сони таққосланганда, бу аввалги даврдаги кўрсаткичдан 4-5 баравар кўпдир.
Лекин, шу билан чекланиб қолинмайди. Уйга эҳтиёжи бор оилалар ҳали ҳам кўп. Бу бўйича халқдан мурожаатлар бўлмоқда. Яна минглаб уй-жойлар барпо этиш, лойиҳа ва қурилиш сифатини ошириш, малакали мутахассислар тайёрлашни ҳаётнинг ўзи талаб қилмоқда.
Видеоселектор йиғилишида шу борадаги вазифалар муҳокама қилинди.
Президент аҳолининг барча қатламларини уй-жой билан таъминлаш, бу борада танлаш имкониятини кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Шу мақсадда жорий йилда 54 минг оилани уй-жой билан таъминлаш мўлжалланмоқда. Жумладан, давлат ипотека дастури доирасида жами 45 мингта уй қурилади.
Шундан “Қишлоқ қурилиш инвест” ва “Ўзшаҳар қурилиш инвест” инжиниринг компаниялари томонидан 12 мингта уй, Молия вазирлиги тижорат банкларига жойлаштирадиган ресурслар ҳисобига 26 минг 500 та квартира, хусусий тадбиркорлар томонидан қурилаётган 8 мингта хонадон фойдаланишга топширилади. Қорақалпоғистон Республикаси ва барча вилоятларда якка тартибдаги уй-жой қуриш учун 500 тагача, жами 6,5 мингта оилага кредит берилади. Бундан ташқари, оғир турмуш шароитига тушиб, бошпанасиз қолган мингта оила, айниқса, аёлларга ижара асосида ижтимоий уй-жойлар ажратилади.
Ҳудудлар миқёсида айтганда, Қорақалпоғистонда 2290 та, Андижонда 4665 та, Бухорода 3220 та, Жиззахда 1670 та, Қашқадарёда 3710 та, Навоийда 1836 та, Наманганда 4025 та, Самарқандда 4479 та, Сурхондарёда 3989 та, Сирдарёда 1414 та, Тошкент вилоятида 4046 та, Фарғонада 4530 та, Хоразмда 3016 та ва Тошкент шаҳрида 7556 та уй-жой қуриб битказилади.
– Бугунги кунгача бундай ҳажмдаги қурилиш дастурини амалга оширмаганмиз. Шунинг учун, ҳар бир вилоят ҳокими уй-жой масаласи билан чуқур шуғулланиб, аниқ ҳисоб-китобга эга бўлиши керак. Энг катта масала – бу уй-жойларнинг нархини адолатли шакллантириш. Бугунги нарх-наводан одамларимиз рози эмас, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шунинг учун вилоят, туман ва шаҳар ҳокимларига қурилиш материалларини арзонроқ ва яқинроқдан олиб, бир квадрат метр уй нархини 4 миллион сўмдан оширмаслик чораларни кўриш вазифаси қўйилди.
Масалан, газобетон блокларини жойларда ишлаб чиқариш орқали таннархни камайтириш мумкин. Шу боис “Ўзстандарт” агентлигига ҳар бир ҳудудда газобетон ишлаб чиқарувчиларни стандартларга ўргатиб, маҳсулотларини сертификатлаш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда қурилиш ишларининг молиявий манбалари ҳам кўриб чиқилди. Жорий йилда аҳолини уй-жой билан таъминлаш дастури доирасида 11 триллион 500 миллиард сўм маблағ ажратилиши таъкидланди.
– Бу йилдан бошлаб, ипотека кредити бўйича молиявий ресурслардан етишмовчилик ва чекловлар бўлмайди, ҳудудлар қўшимча таклиф билан чиқса, ижобий ҳал қилинади, – деди давлатимиз раҳбари.
Фуқароларга якка тартибда уй қуриш ва реконструкция қилиш учун ҳам кредит ажратилиши белгиланди. Бундай кредитлар 20 йилга ажратилади, эҳтиёжманд аҳоли учун фоизнинг бир қисми субсидия сифатида тўлаб берилади. Молия вазирлигига ушбу йўналиш учун 1,5 триллион сўм ресурс ажратиш, вилоят ҳокимларига қайси туманда қанча оилага кўмак бериш масаласини ҳал этиш вазифаси қўйилди.
Уй-жойлар қурилиши учун давлат томонидан ҳам аҳолига, ҳам қурувчиларга катта имтиёзлар берилмоқда. Жумладан, жорий йилда ипотека кредити бўйича 6 ойлик имтиёзли давр киритилади. Шаҳарларда дастлабки бадал миқдори 20 фоиздан 15 фоизга туширилади.
Паст даромадли, уй-жой шароитини яхшилашга муҳтож оилаларга 15 фоизлик дастлабки бадалнинг 10 фоизи субсидия сифатида тўлаб берилади. Яъни, аҳоли уй олиш учун дастлабки бадалнинг 5 фоизини тўлайди, холос.
Кредит олган аҳоли учун фоиз тўловларининг Тошкент шаҳрида 12 фоизи, бошқа ҳудудларда 10 фоизидан юқори қисмига субсидия берилади.
Шунингдек, қурувчи ташкилотларга пандемия даврида берилган имтиёзлар жорий йил якунигача узайтирилиши маълум қилинди. Жумладан, Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан қурувчи ташкилотларга уй-жой қуриш учун жалб қилган кредитлар бўйича 20 миллиард сўмгача кафиллик ҳамда Марказий банк асосий ставкасидан ошган қисмига компенсация берилади.
Йиғилишда оғир турмуш шароитидаги оилаларни ижтимоий ижара асосида уй билан таъминлаш масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Бунинг учун ҳудудларга мингта квартира сотиб олиш учун маблағ ажратилиши қайд этилди.
Лекин, шу билан чекланиб қолмай, ижтимоий ижарани кенгайтириш зарурлиги таъкидланди. Мисол учун, хусусий уйлар ижара ҳақининг бир қисмига субсидия бериш ёки фойданилмаётган ётоқхоналарни таъмирлаб, ижтимоий ижарага ажратиш мумкин.
Мутасаддиларга бу борадаги тартибни ишлаб чиқиш ва энг муҳтож оилалар руйхатини шакллантириш бўйича топшириқ берилди.
– Энг муҳим масала, берилаётган имтиёзларни ҳалол-пок қўллаш бўйича адолатли тизим яратиш, бу борада одамларимизнинг хабардорлигини ошириш зарур, – деди Президент.
Шу мақсадда маҳаллий кенгаш депутатлари, жамоат фаоллари иштирокида “халқпарвар комиссия” ташкил этиш таклифи билдирилди. Улар қурувчига ернинг адолатли ажратилиши, имтиёзга мос эҳтиёжманд оилалар рўйхатининг шаклланиши ва қурилишлар сифати устидан жамоатчилик назоратини ўрнатади. Янги тизим асосида, соҳада яратилаётган имкониятлар маҳаллаларда кенг аҳолига етказилади.
Молия вазирлигига 1 июнга қадар субсидия тўланадиган фуқароларни ижтимоий мезонлар асосида танлаш ва субсидия тўлаш жараёнларини автоматлаштириш вазифаси юклатилди. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигига 1 майгача кредит бериш ва субсидия олиш тартиблари, уй-жойлар ҳамда қурувчилар ҳақидаги маълумотларни қамраб олувчи ипотека веб-порталини ишга тушириш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари қурилиш сифати масаласига алоҳида эътибор қаратди. Ҳар бир лойиҳа ипотека веб-порталига жойлаштирилиши ва барча учун очиқ эълон қилиниши, уйларнинг бўлажак эгаси сифатни назорат қилиш имконига эга бўлиши кераклиги таъкидланди.
Уйлар қурилишига салоҳиятли мутахассислар, замонавий моддий-техник базага эга, молиявий барқарор пудрат ташкилотларини рейтинг тизими асосида жалб қилиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди. Янги тартиб асосида қуриладиган уйлар бўйича техник назоратни амалга ошириш ҳудудлардаги Ягона буюртмачи хизматига юклатилди.

По мере роста численности населения растет и потребность в жилье. Президент Шавкат Мирзиёев с самого начала своей деятельности на посту главы государства уделяет особое внимание этому актуальному вопросу и инициирует меры по обеспечению населения жильем. Постановлениями Президента от 21 октября и 22 ноября 2016 года были приняты программы строительства доступного жилья в сельской местности и городах. За последние четыре года в рамках программ возведено 140 тысяч единиц жилья. Это в 4-5 раз превышает среднегодовые значения жилищного строительства за предыдущий период.
Однако еще многие семьи нуждаются в жилье. От граждан поступает множество обращений по данному вопросу. Сама жизнь требует наращивания темпов возведения жилья, повышения качества проектирования и строительства, подготовки квалифицированных специалистов.
На сегодняшнем видеоселекторном совещании обсуждены стоящие в сфере задачи.
Президент подчеркнул необходимость обеспечения жильем всех слоев населения и расширения возможностей выбора.
С этой целью в текущем году планируется обеспечить жильем 54 тысячи семей. В частности, по государственной ипотечной программе будет построено 45 тысяч домов.
В том числе, инжиниринговыми компаниями «Кишлок курилиш инвест» и «Узшахар курилиш инвест» будут сданы в эксплуатацию 12 тысяч домов, за счет ресурсов, выделяемых Министерством финансов коммерческим банком, будет возведено жилье на 26,5 тысячи квартир, дома на 8 тысяч квартир будут построены частными предпринимателями. До 500 семей в Республике Каракалпакстан и всех областях - в общей сложности 6,5 тысячи семей получат кредиты на строительство индивидуального жилья. Кроме того, тысяче семей, особенно женщинам, оказавшимся в трудной жизненной ситуации и оставшимся без крова, будет предоставлено социальное жилье на условиях аренды.
В разрезе регионов строительство жилья запланировано в следующем объеме: в Каракалпакстане - 2 290, в Андижанской области - 4 665, в Бухарской области - 3 220, в Джизакской области - 1670, в Кашкадарье - 3710, в Навоийской области - 1836, в Наманганской области - 4025, в Самаркандской области - 4479, в Сурхандарье - 3989, в Сырдарье - 1414, в Ташкентской области - 4046, в Ферганской области - 4530, в Хорезме - 3016, в городе Ташкенте - 7 556 единиц.
- До этого дня мы еще не осуществляли строительную программу такого объема. Поэтому каждый хоким должен вплотную заняться жилищным вопросом и располагать точными расчетами. Самый большой вопрос - это справедливое формирование цен на жилье. Наш народ недоволен нынешними ценами, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим перед хокимами областей, районов и городов поставлена задача принять меры, чтобы стоимость квадратного метра жилья не превышала 4 миллионов сумов, наладив поставки недорогих стройматериалов от ближайших производителей.
К примеру, себестоимость строительства можно снизить, организовав производство газобетонных блоков на местах. Агентству «Узстандарт» поручено довести соответствующие стандарты до производителей газобетонных блоков в каждом регионе и сертифицировать их продукцию.
На совещании также рассмотрены источники финансирования строительных работ. Отмечалось, что в текущем году в рамках программы обеспечения населения жильем будет выделено 11 триллионов 500 миллиардов сумов.
- С этого года нехватки и каких-либо ограничений по финансовым ресурсам для ипотечного кредитования не будет, если регионы предоставят дополнительные предложения, они будут решены положительно, - сказал глава государства.
Определено, что кредиты будут выделяться и на строительство, реконструкцию индивидуальных жилых домов. Они будут предоставляться сроком на 20 лет. Малообеспеченные смогут воспользоваться субсидиями для покрытия части процентов. Министерству финансов поручено выделить на эти цели 1,5 триллионов сумов, хокимам областей - определить в разрезе районов число семей, которым будет оказана такая поддержка.
Государство предоставляет большие льготы как строителям, так и покупателям жилья. В частности, в этом году будет введен шестимесячный льготный период по ипотечным кредитам. В городах первоначальный взнос будет снижен с 20 до 15 процентов.
Семьям с низкими доходами, нуждающимся в улучшении жилищных условий будет выплачиваться субсидия в размере 10 процентов первоначального взноса, покупателям будет достаточно выплатить лишь 5 процентов от суммы первого взноса.
Субсидироваться будут также выплаты по кредитам в части, которая превышающей ставку 12 процентов в Ташкенте и 10 процентов в других регионах.
Также было объявлено, что льготы, предоставленные строительным компаниям во время пандемии, будут продлены до конца текущего года. В частности, Фонд поддержки предпринимательства предоставит строительным организациям поручительства на сумму до 20 миллиардов сумов по кредитам на строительство жилья, а также компенсации процентов в части, превышающей базовую ставку Центрального банка.
На совещании также затронуты вопросы обеспечения семей, находящихся в сложных жизненных условиях, жильем на основе социальной аренды. Отмечалось, что регионам будут выделены средства на приобретение тысячи квартир для сдачи в аренду.
Вместе с тем указано на необходимость дальнейшего расширения этой практики, в том числе за счет субсидиирования части арендной платы или предоставления в социальную аренду комнат в неиспользуемых общежитиях.
Ответственным лицам поручено разработать соответствующий порядок и сформировать список наиболее нуждающихся семей.
- Самый главный вопрос - создать справедливую систему честного применения предоставляемых льгот, повысить осведомленность нашего народа о них, - сказал Президент.
В этой связи предложено создать общественные комиссии с участием депутатов местных кенгашей, общественных активистов. Они установят общественный контроль за справедливым выделением земли застройщику, формированием списка нуждающихся семей, имеющих право на льготы, за качеством строительства. Жители махаллей будут широко проинформированы о создаваемых в сфере возможностях.
Министерству финансов поручено до 1 июня сформировать на основе социальных критериев перечень граждан, подлежащих получению субсидий, и автоматизировать данный процесс. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций поручено до 1 мая запустить веб-портал ипотеки, на котором будет представлена информация о процедурах кредитования и субсидирования, реализуемом жилье и застройщиках.
Особое внимание глава государства уделил качеству строительства. Подчеркнуто, что информация о каждом проекте должна публиковаться на ипотечном веб-портале и находиться в открытом доступе, необходимо предоставить потенциальным покупателям жилья возможность контролировать качество строительства.
Отмечена важность привлечения к строительству жилья высококвалифицированных специалистов и финансово устойчивых подрядчиков с современной материально-технической базой, на основе рейтинговой системы. Осуществление технического контроля за жильем, возводимым согласно по новому порядку, возложено на территориальные службы единого заказчика.
Руководители отраслей и ведомств представили информацию по обсужденным на совещании вопросам.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3 марта принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры этой страны Сухейлем аль-Мазруи.
03.03.2021Следующее
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 марта примет участие в работе 14-го саммита Организации экономического сотрудничества (ОЭС), который состоится в формате видеоконференции.